Isparta Genç İş İnsanları Derneği’nin hayata geçirdiği Isparta’nın Ticaret Hayatının Gelim Kronolojisi Kültür Projesi kapsamında 100 yıllık Cumhuriyet Tüccarlarına nişan takdimi yapıldı.

Hafta sonu Barida Hotel’de düzenlenen program öncesi konuklar Ömer Uyar’ın arşivinden eski Isparta eşrafının fotoğraflarından oluşan sergiyi gezme fırsatı buldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Isparta Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Süleyman Çağrı Çiftçi, “Biz Isparta’nın bu denli köklü bir ticari geçmişi olduğunu bu proje ile anladık. Bu coğrafyanın kurulan ilk ticaret odasına Isparta ev sahipliği yaptı. Bu son derece önemli bir nokta. Halıcılık, iplikçilik, dericilik Isparta için oldukça önemli. Bu alanlarda o yılların imkanlarıyla ciddi bir üretim potansiyeli var Isparta’nın. Bu toprakların ne kadar kadim bir yapısı olduğunun da tescilidir aslında bu çalışma.

Eğer Isparta’nın bu yapısını bugünün şartlarına göre uyarlayabilirsek, memleketin ticaretine, ekonomisine büyük katkılar sunabiliriz. Sayın Valimizle görüştüğümüzde dedi ki; ‘Siz bugün 100 yıl öncesini düşünüyorsunuz, 100 yıl sonra da birileri bugünleri düşünecek. Güzel izler bırakmak lazım’ Biz de buradan yola çıkarak bir kültür mirası oluşturmak istedik. Bu bizim boynumuzun borcudur. Bizi motive edici yaklaşımlarından dolayı Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Baskanımız, kıymetli üyelerimiz ve şehrimiz eşrafına, önemli katkıları için başta Hasan Hüseyin Kaçıkoç ve Ömer Uyar olmak üzere herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de projeyi ilk duyduğunda çok duygulandığını ve heyecanlandığını anlatarak “Bu proje beni gerçekten çok duygulandırdı. Isparta, dönemin ticaret ve sanayi kentidir. 1867 yılında Türkiye’nin ilk Ticaret Odası Isparta’da kuruldu. İzmir ticareti, Konya ticareti buraya bağlıydı. El emeği ile yapılan işlerde Isparta bir imza kentiydi. Buradaki arkadaşlarımızın dedeleri, babaları bu kentin ve bu ülkenin iktisadi hayatına büyük katkılar sağladılar” dedi.

Bugün de arşivciliğin önemli olduğunu kaydeden Başdeğirmen, “Bakın bugün Ömer Uyar’ın elinde bu fotoğraflar olmasa bugün bu çalışma eksik olurdu. Tarihe sahip çıkmak çok önemli. Şimdisizler de bu arşivleri elinizde tutun. 100 yıl sonra da bugünler o günlere ışık tutsun. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu kadar değerli insanı bir araya getirmek de çok kolay değil. Emeğinize sağlık” diye konuştu.

Programda Isparta’nın 100 yıllık Cumhuriyet Tüccarlarına nişan takdimi yapıldı. Isparta Ticaret ve Sanayi Odasının 5 kuşak başkanlarına da yine 100 Yıllık Cumhuriyet Tüccarları Nişanı takdim edildi. Etkinlik, IGİAD’ın yeni üyelerine rozet takılmasıyla son buldu.

Isparta'da Otomobil Yarım Metrelik Çukura Saplandı Isparta'da Otomobil Yarım Metrelik Çukura Saplandı

Haber Merkezi