ISPARTA  32 SPOR, HAKEM KURBANI

                                                                                                                    SEDAT CİCAN -28.08.2023

                -Gelin gibi süslenmiş bir  saha,

                - Mükemmel bir çim zemin,

                - Futbola hasret kalmış, 6 bin seyirci,

                - Ve başarı bekleyen yüzlerce fanatik insan.

99  gün sonra başladığımız futbol özlemimiz, evde alınan 1-2’lik Somaspor mağlubiyetiyle sekteye uğradı. Halbuki her şey çok güzel başladı, maç öncesi atmosfer hoştu, ilk gece maçının  heyecanı doruktaydı. Neşe doluyduk.

                Evet. Isparta 32 sporumuz, TFF  2. Lig kırmızı gurup 1. Maçında Manisa temsilcisi  Somasporu ağırladı. Saat 20.00’de hızlı  başlayan maçta ilk yarıda rakip Somaspor fırtınası esti. Durduramadık  adamları. Maçın 22. Dakikasında Soma ceza alanı içinde topu elle kesip avantaj sağlayan Oğuzhan’ın pozisyonuna İstanbul bölgesi hakemi Safa Yılmaz devam dedi ve penaltı itirazları sonuç vermedi.

 Genç-koşan-diri ve sahanın her alanında pres uygulayan siyah beyazlı misafir takım,  bir avuç diyebileceğimiz 30 kadar taraftarının desteğiyle maçın  34 ncü dakikasında sahanın yıldızlarından Arda Çolak’ın  ceza alanı içinde düşürülmesiyle penaltı kazandı. Ve Oğuzhan’ın attığı golle 0-1 öne geçti.

                Şok golle,  şok geçiren pembe-yeşilli gençlerimiz sahada tel tel döküldüler. Ne defansta,  ne orta alanda ne de forvette  etkili olamadılar. Derken 2. Şok gol  geldi. 39. Dakikada bu kez Erdem  hatamızı  affetmedi ve  meşin yuvarlağı ağlara gönderdi. 0-2 

                Az ve öz atak yapabilen takımımız, tam 43. Dakikada Somaspor  ceza alanı içinde Emrecan gollük pozisyonu değerlendiremeyince ilk yarı hüsranla bitti. 0-2  Sahada hiçbir varlık gösteremeyen ve Somaspor’a  direnemeyen gençlerimiz moral bozukluğu içinde soyunma odasına gittiler. Biz de neşe doluyken,  hüzüne boğulduk, tabii ki…

                Teknik patron Hakan Hayati Karaca ilk yarıda işlerin yürümediğini  görünce,  2. Yarıya başlarken 3 değişiklik birden yaptı. Emrecan-Alim ve Cemal Kızılateş’i oyundan aldı, onların yerine Caner-Ömer Çiçek ve Abdülkerim’i  sahaya sürdü.

Ve oyunda denge kuruldu, 3 değişikliğin  etkisi  görüldü.  Bizim takım oyunu  Soma sahasına yıktı. Derken 60. Dakikada ceza alanı içinde topla buluşan Zihni Temelci  şahane bir voleyle Somaspor ağlarını havalandırdı.1-2 Umutlandık…  Gol bizim takımı adeta şaha kaldırdı ve taraftarımızın desteğiyle Soma kalesine  yüklenmeye başladık. Birde oyuna giren Samet Karakoç sahanın her bölgesine  koşup, arkadaşlarını motive edip  ateşleyince maça bir başka güzellik geldi.

70. dakikada Somaspor ceza alanı karıştı, topu rakip takım oyuncuları  eliyle -  koluyla   uzaklaştırılmasına devam diyen maçın İstanbul bölgesi hakemi Safa Yılmaz büyük tepki aldı ve  adeta stat inledi. Avantaj kurallarını sürekli misafir takım lehine uygulayan Safa Yılmaz pembe-yeşilli gençlerin hızını kesti. Yardımcılarıyla anlaşamadı,  auta, korner kararı verdi sonra kararından döndü.  80. Dakikada 2. Sarı karttan Isparta 32 sporlu Ayberk’i kırmızı kartla oyundan atınca maçın kaderi belli oldu. Maç 96 değil,  hatta  126  dakika da oynansa  da kazanmak zordu.  Hakem  engeline takıldık. 

Evet ilk yarı kötü oynadık, yenik duruma düştük kabul… Ancak 2. Yarıda Burhanettin Basatemur’un öğrencileri  Somaspora karşı verilen aksiyon ve direnç iyiydi, ancak 2 net pozisyonda penaltı veremeyen hakeme yenildik.  Maçta beraberlik golünü bulsaydık, başka başka skorlar yazıyor olabilirdik, amma  olmadı…

2023-2024 sezonunun,  bu  ilk maçından çıkarılacak çok   çok dersler ve gerçekler  var,  bizce…  Hakem hatalarını bir kenara bırakalım ve dönüp  kendimize dikkatlice bir  bakalım.  Nerelerde aksadık…

1 - Rakipleri iyi izleyip,  iyi analiz edeceksiniz.

2  - Sahada en az rakibiniz kadar koşup, mücadele vereceksiniz.

3- Asla,  pes etmemeyi bileceksiniz. Gücünüzü rakibe göstereceksiniz.

Otomobil Refüje Uçarak Ters Döndü, Yaralılar Var Otomobil Refüje Uçarak Ters Döndü, Yaralılar Var

4- Kadro tercihlerini çok iyi yapacaksınız ki, formayı hak edenler giyecek.

5- 90 dakikada  saha içinde  uygulayacağınız  A ve B  planlarınız mutlaka  olacak, kardeşim.

Korkak-pısırık-koşmadan futbol oynamak iş değil. Daha nice nice güçlü takımlarla puan savaşı gelip çatacak, kalan  37  haftalık maratonda...  Direnme ve  karşılık  verme  gücünüz mutlaka olacak ve  o iradeyle  sahada, koşup  ter akıtacaksınız. Ve  de  başarılı olacaksınız.

Ligin ilk maçı  EV’DE  hüsran. Evet.

 İç sahadaki maçı kaybettik, avantaj  kaybettik doğru, ancak telafi etmek için önünüzde çok maç ve çok zaman var. Haydi görelim sizleri. Futbolda da : “Yel  değmedik,  ağaç olmaz.”  

İşe bu hafta,  ilk deplasman  Menemen maçından başarıyla dönmekle başlayabilirsiniz.  Haydi,   yolunuz açık olsun.    

                                                                     Saygılarımızla.

NOT : ŞU İLGİNÇ  PUAN  CETVELİNE BİR BAKINIZ…  1. HAFTADA HİÇ BERABERLİK YOK. 9 TAKIM GALİP,  9 TAKIM MAĞLUP… BU LİGİN   ALTINDAN DAHA ÇOK SULAR AKAR…  NE SÜRPRİZLER ÇIKAR…   BEKLE  VE  GÖR… 

Editör: Özge Çelik