Isparta Şehir Hastanesinde Minimal İnvaziv (Kapalı Yöntemle ) Kalp Ameliyatları başarıyla gerçekleştiriliyor. Denizli’den gelen hasta, Isparta Şehir Hastanesinde bu yöntem ile sağlığına kavuştu.

Isparta Şehir Hastanesinden yapılan açıklamada; “Hastanemizde Minimal İnvaziv (kapalı yöntemle ) kalp ameliyatları yapılmaya başlandı.

Bu ameliyat tipi sadece kapak onarımı yada değişimlerinde değil, damar ve vücut yapısı uygun hastalarda bypass veya aort adı verilen ana damar değişimlerinde de başarıyla uygulanabilmektedir.

Isparta'nın Şubat 2024 ihracatı: 26.082,20 dolar Isparta'nın Şubat 2024 ihracatı: 26.082,20 dolar

Hastamız Denizli ilinden nefes darlığı ve çarpıntı şikayetiyle, tavsiye üzerine kalp damar cerrahi polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkiklerden sonra , mitral kapak onarımı ameliyatına karar verildi. İleri tetkiklerden sonra hastanın, halk arasında iman tahtası olarak da bilinen , göğüs kemiğini kesmeden , sağ meme altından küçük kesi ile yapılmaya uygun olduğuna karar verildi.

Minimal invaziv kalp cerrahisi yada halk arasında kapalı kalp ameliyatı olarak adlandırılan bu teknik son yıllarda dünyada da yapılması yaygınlaşan, cerrahi teknik olarak göğüs kemiği kesilmesiyle yapılandan biraz daha zor olan ancak hastanın ameliyat sonrasında hem iyileşmesinin hızlanması hem göğüs kemiğinde oynama riskinin olmaması , yoğun bakımdan çıkış ve taburculuk sürelerinin daha kısa olması ve hastanın gündelik hayatına da daha hızlı dönebilmesi gibi pek çok avantajları olan bir cerrahi tekniktir.

Hastanemizde ilk defa kazandırılan, yeni nesil cerrahi aletleri kullanılarak gerçekleştirdiğimiz bu ameliyatta hastamızın kalp kapağı  başarı ile onarıldı.

Bunun yanı sıra hastanemizde bu cerrahi tamamen SGK ödemesi kapsamında ücretsiz yapılmakta ve hastalarımıza ek bir mali yük de yansımamaktadır.

Şifa ile taburcu olan hastamız, başta ameliyatı gerçekleştiren Doç.Dr. Ahmet Rıfkı Çora ve Doç.Dr. Ersin Çelik olmak üzere tüm ameliyathane ve kalp damar cerrahi servisine teşekkürlerini iletti.

Bizler de Isparta Şehir Hastanesi olarak kendisine sağlıklı günler diliyoruz” denildi.

Haber Merkezi