Isparta'da, yıllardır devam eden bir gelenek olan tesbih kültürü, stres atma ve dualarda önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Bu kültür, çeşitli renklerdeki değerli taşların uzun uğraşlar sonucunda özenle işlenmesiyle şekilleniyor ve sonunda tesbih formunu alıyor.

Isparta'da emekli öğretmen olan babasından öğrendiği tesbih yapma işini 20 yıldır devam ettiren Üveys Dinçer, birçok kırılgan ve hassas tesbihleri el emeğiyle yapıyor.

Tesbihin fiyatlarının malzemesine göre değiştiğini ifade eden Dinçer; "Bin lira civarında başlıyor 25 bin liraya kadar da satıyoruz daha ucuza da bulabilirsiniz daha pahalı olanlar da var. Tesbihin kalitesine göre bu fiyatın ucu bucağı yok. Çünkü bazı tesbihler içerisinde değerli madenleri barındırdığı için fiyatı da yüksek oluyor." dedi. 

UFACIK BİR HATANIN TELAFİSİ YOK

81 İlde Ücretsiz Yaz Okulu Müjdesi 81 İlde Ücretsiz Yaz Okulu Müjdesi

20 yıllık meslek hayatında bir tesbih yapımında ve onu işlemesinde hata yapmamak için 10 gün uğraştığını belirten Dinçer; "Tesbih yapımında risk olmazsa olmaz. Bir kehribar veya fil dişi tesbih geldiği zaman, bu tesbih tanelerinde bir tanesinde tornayı yanlış yere vurduğunuz zaman o parça parçalanıyor. Bir de o tesbihten bulması çok zor. Hiçbir yerde bulamıyorsunuz. El emeği olduğu için de kıymeti çok büyük. Ben genellile Osmanlı motiflerini tercih ediyorum. Hem geleneğimiz hem de çok estetik oluyor." ifadelerini kullandı.

Haber/ Ali Rıza Cesur

Editör: Ali Rıza Cesur