Vali Baruş açıklamasında; “Aylık olarak yaptığımız değerlendirme toplantılarında da ifade ediyoruz. ilimiz genelinde asayiş ve güvenlik tedbirlerinin etkili olması bakımından bir önce yıl ile şu an içindeki bulunduğumuz yılın verilerini karşılaştırmamız büyük önem taşıyor. Bu anlamda 2023 ve 2024 yılı ilk 3 ayında meydana gelen olayları ve bu olayların ilimiz asayişine etkisini kısaca değerlendirme fırsatını bulacağız. Bu anlamda asayiş olayları, genel olarak ilimizde 2024 yılında 2023 yılına göre yüzde 15 oranında azalış gösterdi. Bu sevindirici bir olay çünkü asayiş olayı değimiz olay vatandaşımızın can, mal güvenliğidir. Yine toplumun genel huzurunu tehdit eden ve vatandaşlarımızı huzursuz eden olaylar olarak nitelendirebiliriz. 

SADECE PARA CEZASI GEREKTİREN SUÇLARLA ARTIŞ VAR

Sürücü Belgesi Eski Olanlar Dikkat Sürücü Belgesi Eski Olanlar Dikkat

2024 yılında kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 6 azalış, mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 30 azalış olmuştur. Topluma karşı işlenen suçlarda yüzde 30 azalma, devlete ve millete karşı işlenen suçlarda yüzde 22 azalma olmuştur. Sadece takibi gereken olaylar kısmındaki bunlar hafif suçlar diye nitelendirebileceğimiz, genellikle para cezası gerektiren suçlarda yüzde 2 artış olduğunu görüyoruz. 

ASAYİŞ OLAYLARINI AYDINLATMA ORANI YÜKSELDİ

Genel olarak asayiş olaylarında aydınlatma oranı 2023 yılında yüzde 91 iken, 2024 yılında yüzde 94’e yükseldi. Bu da çok önemli çünkü biz aydınlatma oranlarını yükselttiğimiz oranda suçlulara karşı caydırıcı bir işlev üstlenilmiş oluyor. Bunun sonuçlarını da alıyoruz. Özellikle mal varlığına işlenen suçlardaki azalmanın temel sebeplerinden birisinin, bu suçları işleyen şahısların toplum içerisinde dolaşmasına müsaade edilmeden yakalamak, adalete teslim etmek ve yine bu suçları işlemiş olup aranmakta olan diğer şahısları yani yargılanması gereken diğere şahısların da hızlıca yakalanarak adalet önüne çıkarılması sağlamak büyük önem taşıyor. Aydınlatma oranları da zaten Isparta olarak, genel olarak Türkiye ortalamasının üzerindeyiz.

Haber Merkezi