Isparta'da kendi yetiştirdiği hayvanlarıyla yoğurt ve kaymak satışı yapan Emine Azak, Isparta'ya bağlı köylerde başta yoğurt olmak üzere tereyağı, kaymak gibi birçok ürünü tamamen doğal imkânlarla üreten çiftçiler sayesinde kentte hızla tüketildiğini belirtti.  

Özellikle yaptıkları yoğurt ve kaymağın rağbet gördüğünü dile getiren Azak, üreticiden aldığımız yoğurtları hem kendimiz yiyoruz hem de vatandaşa satıyoruz.Isparta'da eskisi üreten az ama talep fazla bu yüzden yoğurt ve de kaymak geldiği gibi gidiyor. Biz bu yoğurt ve kaymağı üreticiden almadan önce zaten alıcısı hazır oluyor." dedi.

6 Ayda 5 İşçi Hayatını Kaybetti 6 Ayda 5 İşçi Hayatını Kaybetti

Kaymağın yapımı için yoğurttan daha fazla süt gerektiğini belirtten Azak, yapım aşamasını şu şekiklde anlattı."Sütü pişirdiğiniz zaman kaynamaya başladıkça kaymak üst tarafa doğru çıkar. Onu alırsınız fakat kaymağın daha kalın olmasını istiyorsanız. Üzerine daha fazla süt ekleyerek bir daha kaynatmalısınız. Bu sayede kalın olur. Üst taraftan kaymağı alındıktan sonra kalan sütle de üreticiler yoğurt mayalıyor." Eskiden bu işi yapan çok fazla üretici vardı. Fakat bunu yapan şimdi çok az. Isparta'da yapan yok ancak bazı ilçelerde hala daha seyrek olsa da yapılıyor. Üretici şimdi sütü direk hiç uğraşmadan sütçülere satıyor. Bu yüzden bu ürünlerin değeri biraz fazladır. Şuanda Isparta'da kaymağın kilosu 250 liradan satılıyor. Yoğurdun ise 100 ila 120 lira arasında değişiyor" dedi.

Muhabir: Ali Rıza Cesur