Araç fiyatlarının yüzde 10 oranında düştüğünü belirten Çalışkan Otomotiv Sahibi Vedat Çalışkan , son 3 ayda araç fiyatlarında yaşanan önemli bir düşüşü gündeme taşıdı.

Nakit parası olmayan vatandaşların araçlarına erişiminde yaşanan güçlüklere dikkat çekti. Araç fiyatlarının yüzde 10 oranında düştüğünü belirten Çalışkan, sektördeki bu değişikliğin nedenlerini açıkladı.

Son dönemde vatandaşların araçlara olan alım gücünde ciddi bir düşüş yaşandı. Bankaların kredi verme politikalarındaki değişiklikler ve sıfır araçların çoğalması, Bu durum araç fiyatlarının düşmesine yol açtı.

Şu an piyasada fazla araç var ve bu nedenle fiyatlar düşüş gösteriyor."

Isparta'da Kızlar Kavga Etti  Görüntüler Tepki Çekti Isparta'da Kızlar Kavga Etti Görüntüler Tepki Çekti

NAKİT PARASI OLANLAR İÇİN DURUM FARKLI

Galerici olarak geleceğe dair beklentilerini de paylaştı: " Bankalar kredi ve faiz oranlarını artırdı. Bu yüzden vatandaşa artık parasını faizle değerlendiriyor.

Bu yüzden fiyatlarda düşüş yaşandı. Ayrıca Isparta'da sıfır araçlarda ciddi miktarda artış var. Son zamanlarda bayilerin yaptığı sıfır araç stoklarını eritmek amaçlı sıfır araçlara üst üste kampanya yapılmasından dolayı artış devam ediyor. Çünkü her bayii nin 1 yıl içerisinde fabrikalardan belirli bir sayıda araç alması gerekiyor.

Yılbaşı da yaklaştığı için mecburen yeni araç almak zorundalar ocak ayı gelince sırf bu yüzden eldeki aracın çıkması gerekiyor.

Vatandaşlara bu kampanyalar uygun geldiği için 2. el aracı satıp sıfır araç almaya karar veriyor. Bu sayede bu kez de 2. el araç satışında da artış oluyor.

Bu yüzden piyasada herkes araç satma derdinde. Bu yüzden Isparta'da sıfır piyasassı baya hızlı oldu." şeklinde konuştu.

Haber/ Ali RIza Cesur