55 Yaşındaki Vatandaşı Zehirli Yılan Soktu 55 Yaşındaki Vatandaşı Zehirli Yılan Soktu

Türkiye genelinde ve özellikle Isparta'da yerel seçimlerde muhtarlığa ilgi giderek arttı. Kent genelinde pek çok kişini muhtar adayı olması dikkat çekti. Seçimin ardından muhtarlığın gerekli bir kurum olup olması tartışmalara neden oldu. Vatandaşlar çeşitli mecralarda muhtarların gerekli olup olmadığını gündeme getirmeye başladı.

ISPARTA'DA 421 MUHTARIN 5 YILLIK MALİYETİ 505 MİLYON TL

Isparta'da 421 muhtarın 5 yıllık maaş maliyeti, ortalama 20 bin TL asgari ücret üzerinden hesaplandığında 505 milyon 300 bin TL'yi buluyor. İl genelinde il merkezi, ilçeler ve köylerde toplam 421 muhtarın 5 yılda devlete maliyeti bu rakamla dudak uçuklatıyor.

VATANDAŞLAR MUHTARLARA GEREK KALMADIĞINI BELİRTİYOR

VATANDAŞLARIN GÖRÜŞÜ

Öte yandan, e-devlet ve diğer elektronik platformların kullanımının artmasıyla birlikte, vatandaşlar muhtarların sadece köy yerlerinde gerekli olduğunu düşünüyor. Çeşitli yorumlarda, pek çok işin elektronik ortamlarda rahatça halledilebildiği, bu nedenle muhtarların rolünün azaldığına dair görüşlere sıkça rastlanıyor. Bu durum, muhtarlık sisteminin günümüz ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Haber/ Ali Rıza Cesur