Günümüzde pek çok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de eskiye dönüş başladı.

Düzgün ve doğru taş kullanılarak inşa edilmiş bir taş ev yüzyıllar boyunca değerini koruyor.  Isparta bölgesinde taş evin bakım maliyetlerinin betonarme ve tuğlalardan yapılmış bir evin bakım maliyetlerinden oldukça düşük olduğu belirtiliyor. Üstelik Isparta bölgesindeki betonarme yapılar eskidikçe değer kaybederken, taş evler ise değer kazanma şansına sahip.

Isparta'da Otomobilin Çarptığı Köpek 4 Gün Sonra Tedavi Altında Isparta'da Otomobilin Çarptığı Köpek 4 Gün Sonra Tedavi Altında

Özellikle depremlerden sonra sağlam konutların modern yapılardan daha fazla tercih edilir oldu. Durum böyle olunca sayıları her geçen gün azalan taş duvar ustaları da kıymete bindi.

Asırlarca ayakta kalan taş yapılar gelişen teknoloji ile birlikte terk edilince, zamanla taş yapı ustası da yok denecek kadar azaldı. Randevu ile çalışmaya başlayan ustalar mühendislerden daha fazla ücret alıyorlar.

Depremden sonra sağlamlığı için tercih edenler olduğu gibi ısıtma ve soğutması çok kolay olduğu için enerjiden tasarruf etmek isteyenler de taş yapıları tercih ediyor./Özge Kılınç