Isparta'da her yıl ilkbaharın gelmesi ve kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla özellikle Uluborlu başta olmak üzere birçok bölgede kiraz hasadı yapılıyor. Birçok kiraz çeşidi üretimi yapılan Isparta'da yetiştirilen ürünler birçok ülkeye ihraç ediliyor.

2.400 TON KİRAZIN İHRACATI YAPILDI

Bu yıl ilimizden kiraz ihracatı Mayıs ayı ortalarında başladı. Ege Bölgesi kiraz üretim alanlarından satın alınmak suretiyle ilimizde mevcut paketleme tesislerinde işlenen 2.400 ton kirazın ihracatı yapıldı. Geçmiş yıllarda ortalaması 5.000 ton civarında gerçekleşen kiraz ihracatı son yıllarda 10.000 tona yaklaştı.

MAYIS AYI ORTALARINDA BAŞLADI

Tarla Sahibi Arazisinden Geçen Yolu Kapattı Tarla Sahibi Arazisinden Geçen Yolu Kapattı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Ülkemizde ilk kiraz hasadı Mayıs ayının ikinci haftasında İzmir Kemalpaşa yöresi ile başlayıp, Ağustos ayı ikinci haftasında Karaman Hadim ve Ermenek, Niğde Ulukışla bölgesi ile son bulmaktadır. Bu periyod 3 ayı kapsamaktadır. İlimizde kiraz hasatı, piyasaya kiraz arzının en fazla olduğu Haziran ayının ikinci yarısı ile Temmuz ayında yapılmaktadır. Avrupa pazarının çok büyük alıcı pozisyonunda olması yanında Rusya Federasyonu, Hindistan, Endonezya, Dubai, Katar, Malezya gibi ülkelere de ihracat yapılmaktadır.

KONTROL VE DENETİMLERİ YAPILIYOR

İhracat işlemleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev yapan inspektör/ziraat mühendislerinin kontrol ve denetiminde gerçekleşmektedir. İhracatçılar Tarım Bilgi Sistemi üzerinden ihracat başvurularını yapmaktadırlar. Akabinde inspektörler izlenebilirlik, karantina etmenleri yönünden temiz ürün ve pestisit denetim ve kontrollerini yapmakta ve ayrıca alıcı ülkelerin ihracat gereklilikleri ve karantina tedbirleri gibi kriterler yönü ile değerlendirme yaparak işlemleri sonuçlandırmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ihracat piyasasına sağlıklı ürün arzı, sağlıklı ürün pazarlama aşamalarında bütün paydaşlarla işbirliği ve destekleme çalışmalarımız devam etmektedir” denildi.

Kaynak: Haber Merkezi