Isparta Gül Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başlıyor Isparta Gül Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başlıyor

Toros Dağları'nın sedir ormanları, yılda sadece 10 gün boyunca muhteşem bir manzara sunan şakayık çiçekleriyle adeta pembeye bürünüyor. Ancak bu nadir görünümü korumak için sıkı tedbirler alınıyor. Isparta'nın özellikle Sütçüler ve Keçiborlu ilçelerinde yer yer görülen bu eşsiz çiçekler, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince titizlikle korunuyor. Sebebi ise nadir tür olan bu çiçeğin, ömrünün yılda sadece 10 gün ile 2 hafta arasında  olmasıdır.

Şakayık çiçeklerinin doğal yaşam alanlarını korumak amacıyla, ekipler fotokapanlarla sürekli takip altında tutuyor ve çiçekleri koparan veya yerinden sökenler hakkında yasal işlem başlatılıyor. Koparılan her bir çiçek için uygulanan ceza tutarı 244 bin liraya kadar çıkıyor.

Öte yandan, Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde ise daha nadir görülen şakayık çiçeklerinin ömrü sadece 2 hafta. Bu yılın soğuk hava koşulları nedeniyle geç açan çiçekler, koruma altındaki özel bir hassasiyetle yakından takip ediliyor. Şakayıkları koparan veya yerinden sökenler de aynı şekilde cezai yaptırımla karşı karşıya kalıyorlar.

Haber/ Özge Çelik