Pisidia Antiokheia Antik Kenti, İlimizin en önemli ören yerlerindendir.

Isparta’nın Yalvaç ilçesi sınırları içerisinde bulunan Pisidia Antiocheia Antik Kenti, Roma ve Hellenistik Dönem kalıntılarına ev sahipliği yapar.

Antik kent içerisinde bulunan ve son derece önemli bir yapı olarak kabul edilen St Paul Kilisesi, kentin ilk ve en büyük kilisesidir.

Aziz Paulus’un Hıristiyanlığı yaymak için ziyaret ettiği yerlerden biri olması ve Hıristiyanlık dininin Anadolu’daki ilk vaazını burada verilmesi sebebiyle St. Paul Kilisesi günümüzde de Hıristiyanların önemli hac mekanlarından olmaya devam ediyor.

PİSİDİA ANTİOKHEİA, ST PAUL KİLİSESİNDE AYİN...

Günaydın projelerini anlatmaya devam ediyor Günaydın projelerini anlatmaya devam ediyor

Antik kent içerisinde bulunan Aziz Paul Kilisesi; kentin ilk ve en büyük kilisesi olup, batı sınırında konumlanmaktadır. Antiokheia halkı Aziz Paul’e bir şükran borcu olarak, dünyanın ilk ve en büyük Aziz Paul Kilisesini, ilk vaazını verdiği Sinagog üzerine yaparak ona adamışlardır. Her yıl antik kente gelen ve burada ayin yapan yabancı turist sayısı giderek artış göstermektedir.

HATTİ Turizm ve Ticaret Limited Şirketi’nin bünyesinde ülkemizi ziyaret eden 50 kişilik Fransız grup; 27.09.2014 Cumartesi günü saat 10.30’da Isparta İli, Yalvaç İlçesi, Pisidia Antiokheia Antik Kenti, St. Paul Kilisesinde ayin yapmışlardır.

Söz konusu ayin; Pisidia Antiokheia Antik Kentinin sit sınırları içerisinde bulunan St. Paul Kilisesinde saat 11.00 de başlamış olup, yaklaşık 60 dakika sürmüştür.

Kaynak: Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğü