Özellikle tekstil, makine, inşaat ve imalat gibi sektörlerde ara eleman ihtiyacı yoğun bir şekilde hissediliyor. İşverenlerin talepleri doğrultusunda İŞKUR, iş arayanlar ile işverenleri bir araya getirerek bu açığı kapatmaya çalışıyor. Nisan ayı istatistiklerine göre, özel sektörde toplamda 230 bin elemana ihtiyaç duyuluyor ancak sadece 100 bini bu pozisyonlar için doldurulmuş durumda.

Özellikle imalat sanayisindeki eleman açığı dikkat çekici boyutlarda. İlk 4 ayda bu sektörde 341 binin üzerinde eleman açığı yaşandığı belirtiliyor. İkinci sırada ise idari hizmet faaliyetleri geliyor. Bu sektörde de 128 bin 468 açık iş pozisyonu bulunuyor. Toptan ve perakende ticaret sektöründe ise 113 bin 509 eleman açığı olduğu kaydediliyor.

İşverenlerin en çok talep ettiği meslekler arasında özel güvenlik görevlileri ön plana çıkıyor. Ayrıca turizm ve otelcilik sektöründe de ciddi bir eleman ihtiyacı bulunuyor. İşverenlerin İŞKUR'a bildirdiği verilere göre, turizm ve otelcilik sektöründe 22 bine yakın eleman aranıyor.

Nisan ayında işe yerleştirilen kişi sayısı 100 bin 601 olarak açıklanırken, yılın ilk 4 ayında ise işe yerleştirilen kişi sayısı 435 bini geçmiş durumda. Ancak, İŞKUR'a bildirilen eleman açığı sayısı 856 bin olarak belirtiliyor, yani açık pozisyonların sadece yarısı dolmuş durumda bulunuyor. İş piyasasındaki bu dengesizlik ve eleman açığı, iş arayanlar için de işverenler için de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Yolcu otobüsü kaygan yolda refüje çıktı Yolcu otobüsü kaygan yolda refüje çıktı

Haber Merkezi