Kurumun yeni düzenlemesiyle, etken maddeleri farklı ve birbiriyle eşdeğer olmayan 6 grup mide ilacından biri bulunması durumunda, diğerini SGK ödemeyecek. Eczacılar, bu uygulamanın 132 mide ilacını etkileyeceğini ve hastaların mağdur olacağını belirtiyor.

27 Mart 2023 tarihinden itibaren tüm mide ilaçları (proton pompası inhibitörü-PPİ) SGK tarafından birbirinin eşdeğeri olarak kabul edildi ve Medula Sistemi buna göre düzenlendi. Türk Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, bu yeni düzenlemenin hastaları mağdur edeceğini vurgulayarak, "Etken maddesi omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, deksrabeprazol, rabeprazol ve pantoprozol olan ilaçlar aynı reçetede yazılamayacak, yazılsa bile ödenmeyecek. Eğer hasta vatandaşımızın elinde bu gruplardan herhangi bir ilaç varsa, başka etken madde bile olsa ödenmeyecek" ifadelerini kullandı.

Isparta'da Motosiklete Talep Artıyor İşte Fiyatlar Isparta'da Motosiklete Talep Artıyor İşte Fiyatlar

Saydan ayrıca, uygulamanın duyurusunun yapılmadan hayata geçirilmiş olmasından kaygı duyduklarını belirterek, "Mide ilaçları günlük hayatta sıkça kullanılan ilaçlar. Eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza bu uygulama nedeniyle üzgün bir şekilde ilacın ödenmeyeceğini belirtmek zorunda kalacağız" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi