Şimşek, bu mükellefleri ceza ödememeleri için pişmanlık hükmünden yararlanmaya çağırdı.

Geçen yıl elde edilen gelirlere ilişkin 1 Mart'ta başlayan gelir vergisi beyan dönemi 5 Nisan'da sona erdi. Bu dönemde kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. Beyannamelerle 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildi. Bu kapsamda geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrah miktarında yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış sağlandı.

Beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit edildiğini belirten Bakan Şimşek, "Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadelede kararlıyız" dedi.

Bakan Şimşek Açıkladı Asgari Kurumlar Vergisi Geliyor Bakan Şimşek Açıkladı Asgari Kurumlar Vergisi Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, söz konusu mükelleflerin vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin çalışmalara başladı. Kısa süre içinde bu bildirimlerin yapılması bekleniyor. 2023 yılında kira geliri, ücret ya da değer artış kazancı elde eden mükelleflerin, vergi daireleri tarafından gerekli işlemlere başlamadan önce pişmanlıkla bildirim yapma imkanı bulunuyor. Pişmanlıkla beyanname verildiğinde, vergi cezası kesilmeden vergiler ödenebiliyor.

Beyannameler Hazır Beyan Sistemi üzerinden verilebiliyor ve vergi de yine bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor. Vergi dairesinin yazısı üzerine beyanname verilmesi durumunda ise vergiler cezalı kesiliyor.

Haber Merkezi