Senirkent ilçesinin Yeni Mahalle Buluşması adı verilen programın 6. sı bu yıl 6 Nisan 2024 tarihinde Mahalledeki Turan İlkokulunun salonunda gerçekleşti. Programa yaklaşık 300 kişi katıldı.

Programda kutlama komitesi adına konuşan Şaban İliksiz; “Yeni Mahallede doğup, büyüyüp, yaşayan bizler, komşuluk kültürünün yeni nesiller tarafından da anlaşılıp yaşatılmasını sağlamak, eski anıların tazelemek, aramızdan ayrılarak Hakk’a yürüyen komşularımızı hayırla ve dualarla yad etmek amacıyla Mübarek Ramazan ayını da fırsat bilerek her yıl Mahalle Buluşmamızı gerçekleştiriyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz mahallemizin sokağındaki programımızı; bu yıl da aynı yerde, aynı duygularla yapıyoruz. Günler öncesinden başlayan iftar hazırlığı, aslında omuz omuza yürünecek uzun yolculukların da başlangıcı oluyor. Aramızdan ayrılarak Hakk’a yürüyen komşularımızı rahmetle anıyor, yeni katılanlarla tanış oluyor ve anılarımızı tazeliyoruz” dedi.

Hasret gidermek, hasbihal etmek, oruçlarımızı açmak ve bu tarihsel hikayede iz bırakmak için gerçekleştirdiğimiz bu programımıza katılımınız ve maddi manevi destekleriniz için Ramazan Alan, Recep Alan ve Hikmet Gürdal’dan oluşan kutlama komitesi adına hepinize teşekkür ediyorum. Bu vesile ile tüm hemşerilerimiz ve yeni mahalleli komşularımızın Ramazan'ı Şeriflerini tebrik ediyor, önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz Ramazan Bayramlarını kutluyoruz. Rabbim birlik beraberliğimizi daim eylesin sağlıkla bayrama ulaşmayı nasip etsin” dedi.

Kurban Bayramı için program

Arkadaşlık, vefa hikayesi olan mahalle iftarına, her sene yeni bir bölüm daha eklemeyi sürdürdüklerini söyleyen Şaban İliksiz; “Siz kıymetli mahalle sakinlerimizin maddi manevi destek ve katkılarıyla sürdürdüğümüz bu iftar programı buluşmalarımıza yenilikler ekliyoruz. Önümüzdeki Kurban Bayramından itibaren her Kurban Bayramın 3. günü kurban etlerinden kıyma yaptırıp mahallemizin sokağında ekmek arası köfte ikramlı program tertiplemeyi planladık” dedi.

Hatimler indirildi dualar yapıldı

Mahalle sakinleri tarafından mahalleden Hakk’a yürüyen tüm geçmişlerinin ruhlarına ithafen Ramazan Ayı boyunca hatimlerin indirildiğini belirten İliksiz, “hatimlerin duasını iftar yemeği başlamadan önce yeni camimizin önceki imamı Mehmet Ali Kaptan ve mevcut imamı Abdullah Arıkan tarafından yapıldı. Geçmişlerimizi hayır dualarla yad ederek mahalle sakinlerimizle beraber son olarak mahallemizin camiinde eskiden olduğu gibi kalabalık cemaatle teravih namazlarımızı eda ettik” dedi.

Otomobil Refüje Çarptı 2 Yaralı Otomobil Refüje Çarptı 2 Yaralı

Yıllarca Yeni Mahalle olarak adlandırılan ancak ilçedeki mahalle birleşimleri sonrasında Taşmescit Mahallesi sınırları içerisinde kalan mahallenin sakinleri Teravih Namazı sonrası çaylarını içtiler, ikramları yediler, anılarını tazelediler ve hoş sohbetler gerçekleştirdiler. Program gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Haber Merkezi