Yarın yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemeler, ilan siteleri üzerinden yapılacak gayrimenkul ve araç satışlarını etkileyecek.

Ticaret Bakanlığı, internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacalar içeren ilanlar nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşadığını tespit ederek bu soruna karşı çözüm üretti. İlan sitelerinde açık kimlik bilgisini gizleyerek sahte hesaplarla ilan verilmesinin önüne geçmek amacıyla yeni düzenlemeler getiriliyor. İşte bu düzenlemelerin başlıca detayları:

Emekli Maaşlarından O Para Kesilecek Emekli Maaşlarından O Para Kesilecek
  • Kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan veya sahibi tarafından yetkilendirilmeyen taşınmaz veya taşıtın ilana konulması 1 Kasım'dan itibaren yasaklanacak.
  • Emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecekler.
  • İlan sitelerine üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce ikinci el taşıtın veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getiriliyor.
  • Düzenlemelere uymayanlar her bir aykırılık için 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Bu düzenlemelerle sahte ilanlarla dolandırıcılıkların önüne geçilmesi, spekülatif fiyat artışlarının engellenmesi ve ilan sitelerinde yer alan bilgi kirliliğinin azaltılması amaçlanıyor.

Ticaret Bakanlığı, internet siteleri üzerinden yapılacak gayrimenkul ve araç satışlarında e-Devlet kimlik doğrulamasını zorunlu hale getiriyor. Yeni düzenlemeler, sahte ilanlarla mücadelede önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Bu sayede tüketicilerin daha güvenli ve şeffaf bir şekilde alım-satım işlemleri gerçekleştirmesi hedefleniyor