Bu yeni düzenlemede zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlara uygulanacak para cezaları da arttı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 19 Şubat itibarıyla yürürlüğe giren yeni zorunlu trafik sigortası düzenlemesi hakkında bilgi paylaştı. Araç sahiplerine yapılan duyuruda, yeni yönetmeliğin birçok maddede yenilik içerdiği ve değişen kuralları ihlal durumlarında trafiğe çıkanların yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kalacağı aktarıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımla, 2024 yılında belirlenen araç grupları ve kullanım türlerini kapsayan yeni düzenlemenin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Mevcut yönetmelikle ilgili yapılacak değişiklikler kapsamında, geçici 11. madde uyarınca, 19 Şubat 2024 itibarıyla belirlenen araç gruplarına göre uygulanan primler yüzde 10 oranında artırıldığı duyuruldu.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAMANIN CEZA ORANI DEĞİŞTİ

İlgili maddede yapılan değişiklik sonrası, araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortasını yenilemeden trafiğe çıkmaları halinde alacakları ceza miktarı da katlanarak artmış oldu.

Özellikle son günlerde büyükşehirler başta olmak üzere yurdun birçok bölümünde trafik kontrollerini artıran ekipler, sürücülerden ehliyet ve araç ruhsatıyla birlikte güncel trafik sigortası poliçesini sunmaları talep ediyor.

Şubat ayı itibarıyla yeni yönetmeliğin devreye girmesinin ardından trafik kontrollerinin arttığı görülürken, mevcut değişikliklere uygun olmayan araç sahiplerine çok sayıda ceza kesildiği öğrenildi.

TRAFİK SİGORTASI YAPTIRMAMANIN CEZASI NEDİR?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamış araçlar trafikten men edilmekte ve özel park alanına çekilmekte.

Burdur'da Fizik Tedavi Ünitesi'nde Yeni Tedavi Yöntemi Burdur'da Fizik Tedavi Ünitesi'nde Yeni Tedavi Yöntemi

Emniyet mensupları tarafından çevirme işlemleri sonucunda kontrol edilen ilgili sürücüden ehliyet, ruhsat ve güncel trafik sigortası poliçesini göstermelerini talep ediyor. Yönetmeliğe uygunluğu bulunmayan araçların tespiti halinde cezaya konu otomobiller, sigorta işlemleri tamamlanana kadar özel park alanlarında tutulacak.

Yetkililer, uygulamada yapılan değişikliklerin ardından ceza oranlarında yaşanan artışın trafik sigortasına teşvik amacı taşıdığını belirtti.

halk tv