Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) https://tim.org.tr/tr uzantılı resmî web sitesinden Türkiye'nin 81 kentinin hangi ülkelere, ne kadar hacimde ihracat gerçekleştirdiğini düne değin yayımlıyordu. Ancak, Nisan 2024 verilerinde bu sayfayı kaldırdı. Türkiye'nin diğer kentlerinde olduğu gibi Isparta'nın hangi ülkelere ne kadar büyüklükte ihracat gerçekleştirildiğini grafikler ışığında paylaşan veri artık yok.

 -Nedeni İsrail'e ihracat

Şarkıcı Tuğkan, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrencileri İle Buluşuyor Şarkıcı Tuğkan, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrencileri İle Buluşuyor

7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze'de çoğunluğu bebek ve çocuk 45 bin kişiyi katleden, soykırım uygulayan, katil Netanyahu ve savaş kabinesinin yönettiği İsrail'e ihracat 50'yi aşkın kalemde kısıtlanmıştı. Dün de (3 Mayıs 2024) İsrail ile dış ticaret tamamen durdurulmuştu. Ancak Nisan 2024'te İsrail'e ihracat yapılıp yapılmadığı en azından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden tespit edilemeyecek. Zira TİM, her ay yayımladığı 'İllerin Ülkelere Gerçekleştirdiği İhracat Verilerini' yayından kaldırdı.

-Isparta İsrail'e önemli ihracat yapıyordu

Isparta, 1-31 Mart 2024 tarihleri arasında İsrail'e 157 bin 89 dolar değerinde daha ihracat gerçekleştirmişti.

Şubat 2024 tarihinde bu oran 233 bin 40 dolar idi.  

Nisan verileri ise TİM tarafından sansür edildi.

 Haber Merkezi