ÜN’ ü SAN’ ı AVRUPALARA ULAŞAN ISPARTA’ NIN BAŞKANI

(Isparta’ mıza Haziran başında Avrupa Birliği Delegasyonu’ nun geliş nedeni neydi?)

Isparta’mızın sevilen Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen halkın daha güzel günler görmesi anlamında insanlarımızın sorunlarını her şeyin üstünde gördüğünü vücut dilinden, sahadaki çalışmalarından Cümbür Cemaat anlamaktayız.

Bir eğitimci gözüyle konuyu psiko-sosyal yönüyle bakıyorum. Başkan Başdeğirmen iki konuda kendinde çalışma, keyif gücü buluyor. Birincisi: Önce saygıdeğer halkımızın şehirdeki (veya çevrede) sorunlarının ne olduğunu (kılı kırk yararak), insanlarımızı dinleyerek anladığı an; mutluluğuna tanık olursunuz.

İkinci mutluluğu ise: Vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda bir hizmeti yerine getirdiğinde, açılış makasını kurdeleye doğru kesmeye yanaştırdığında; yüzünde bir büyük sevinçle birlikte daha büyük ibadet yapmanın huzurunu yüzünden okursunuz.

                                                                  ***

Haziran 2024’in ilk günlerinde Avrupa Parlamenterler meclisini temsilen Almanya Büyükelçi’ nin başkanlığında bir grup Isparta’mızı ziyaret etmişlerdi. Neden Isparta’ mızı, Belediye odaklı ziyarette bulundular? Ve de: Türkiye’mizde 30 Büyükşehir, toplam 1403 dolayında belediye var. Neden Isparta?

Malumunuz ülkemizde çok sayıda irili ufaklı belediyeler Avrupa, diğer Uzakdoğu kalkınmış ülkelerin (çeşitli isimler adı altında) ticari anlamda karşılıklı ya da karşılıksız belediyelerin imarı için destek fonlarından yararlanmakta.

Başkan Başdeğirmen sonradan ödenmek üzere, daha doğrusu borç –faizli fonlar yerine hibe anlamındaki çeşitli yerlerden, çok sayıda desteklerden yararlanmakta. Tabi bu tür destek fonlarını 1403 Belediye arasından sadece 10-15 belediyeye işleyiş şartlarından dolayı veriliyor. Verilen hibe desteklerini öncelikli olarak Isparta Belediye Başkanı Başdeğirmen kesintisiz alma becerisini göstermiş, göstermekte.

Başkan Başdeğirmen İl’ imiz Isparta için ileriye yönelik büyük hizmetleri gerçekleştirdi, gerçekleştirmekte. Bunlardan birisi de cam seyir terasıdır. Başkan Başdeğirmen’ in değimiyle;

Isparta 'nın doğal güzelliklerini, tarihi, kültürel mirasını kuşbakışı gözlemleme fırsatı veren” bu eser Belediye bütçesini el sürmeden ortaya çıkarılmış eserdir. 

Halkın bütçesine dokunulmadan karşılıksız Avrupa çevre, spor, , temiz doğa tarih fonlarından Isparta’ mıza kazandırılan evladiyelik eser sayısı hayli fazla. Bu eserlerden bir diğeri: Dere Andık Bezirgân Tarihi Kanlıkoz Çağlayan Mesire Alanı ve bölgesidir.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Yoğun kardan çöken veya yara alan pazar alanlarının yenilenmesi, mahallelere yapılan kapalı salonlar, şehir merkezindeki alanların düzenlenmesi gibi çok sayıda eser Isparta’mıza kazandırıldı.

Bu tür hibe ve karşılıklı destekler maalesef Büyükşehirlerimizde, diğer Türkiye’mizdeki belediyelerimizde başka başka kalemlere harcanmakta. Hibe veya karşılıklı olan miktarlar öngörülen kurallara göre harcanmadığının yanlışlığı nedeniyle Avrupalı veya Uzakdoğulu destekte bulunan toplumlarca ülkemiz belediyelerine şaşı bakmalarına neden olmakta.

Ancak Isparta’mız için bunu söylemek mümkün değil!      

Şimdi yazımızın başlangıcındaki alt başlığa dönelim.

Haziran 2024 ‘ün ilk günlerinde Isparta’mıza gelen Avrupa parlamenterlerini temsilen Büyükelçilerin ziyaret amaçları tamamen farklıydı. Isparta’mıza yapılan çevre, tarih, spor hibe fonlarının harfi harfine yerine getirilip getirilmediğiydi.

Her ne kadar ziyaret sebepleri açıklanmasa da; Isparta’mıza yapılan kalıcı hizmetlerin yapılış aşamasında güzel başarılar elde edildiğini gözleriyle görmek istediler.

 Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcileri Başkan Başdeğirmen’ in hilesiz-hurdasız eserleri vücuda getirmesindeki başarılarını yerinde görmek için Isparta’mızdan güzel izlenimlerle ayrıldılar.

                                                                   ***

Avrupa Birliği Parlamenterler meclisine yakın yorumcu gazetelerin geçen haftalardaki yorumlarına bir bakıyoruz. Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı ve Almanya Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki 15 ülkenin büyükelçisi, şehrin tarihi, doğa ve kültürel değerlerini yerinde yaptıkları izlenimlerinin raporunu tamamlamış.

Ormanların Korunması İçin Ortak Adım Ormanların Korunması İçin Ortak Adım

Avrupa Birliği Parlamentosu henüz birkaç gün önce seçimi yapıldı. İlk oturumlarda Avrupa fonlarından Türkiye’mizdeki belediyelerin imarı için desteklerin yerinde harcanıp harcanmadığını konuşacaklar. Bu konuda Isparta Belediyesi ve Sayın Başkanı Şükrü Başdeğirmen’ in hibe programlarını başarmada birinci sırada yer aldığını bir Ispartalı olarak övünçle söylemek mümkün!

Avrupalı yorumcuların yorumlarından anlıyoruz ki: Yakında hükümetimize, Başkan Başdeğirmen’ e teşekkür mektubunun geleceğini, daha da başarı ödüllerin de yolda olduğunu söylemeliyim.

Ayrıca bundan sonra aynı hibe desteklerin devam edeceği, 31 Mart seçim öncesi Başkan Başdeğirmen’ in 19 Dev projelerin hitam bulmasında belediye bütçesini yıpratmayacağı şimdiden belli değil m?

Avrupalı resmi kurumlara kadar Isparta’ mıza, Belediyemize ve saygıdeğer Başkanı Başdeğirmen’ in ün’ ü biz Ispartalıları elbette gururlandırmakta.

Bayram AYGÜN 2024 

Editör: Özge Çelik