2024 Yılının İkinci Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Aydın Baruş,  Eğirdir Gölü ile ilgili bu yıl da çok kısıtlı sulama sistemi uygulanacağının altını çizerek, “DSİ’nin yapacağı planlama neticesinde, önümüzdeki bir kaç gün içerisinde toplantısı da yapılacak. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce sulama planlamasının nasıl yapılacağına dair Tarım Müdürlüğümüzün de katkılarıyla bir karar verilecek” dedi.

ATM'de Unutulan Kartla Para Çeken Sanık Hakkında Verilen Karar Onaylandı ATM'de Unutulan Kartla Para Çeken Sanık Hakkında Verilen Karar Onaylandı

Isparta Valisi Aydın Baruş, gün geçtikçe çekilmeye giden Eğirdir Gölü ile ilgili İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Gölü korumak adına bu yıl özellikle tarım sulamasında daha çok kısıtlamaya gidileceğinden bahsetti.  Hazırlanan projede Aksu’dan Eğirdir’e yıllık 40 Milyon metreküp su aktarımı öngörülüyor diyen Vali Baruş; “Şu anda projelendirme sahasındayız. Ayrıntıları yapılacak çalışmaların neticesinde belli olacak. Ümidimiz o ki; projelendirme çalışması en azından sonbahara kadar bitirilsin. Ondan sonra da iş yapımı için gerekli ödenek talebinde bulunulacak. Oranın takviyesi açısından önemli bir projedir. Eğirdir’deki esas problem yağış rejimindeki bozulmadan kaynaklanan buharlaşma problemi, sıcaklığın artmasıdır. Bu yıl da çok kısıtlı sulama sistemi uygulanacak. DSİ’nin yapacağı planlama neticesinde, önümüzdeki bir kaç gün içerisinde toplantısı da yapılacak. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce sulama planlamasının nasıl yapılacağına dair Tarım Müdürlüğümüzün de katkılarıyla bir karar verilecek. Ancak bu yıl yapılacak sulamanın çok kısıtlı olabileceğini söyleyebiliriz.  Geçen yıl da problem vardı. Bu yıl ki seviye geçen yıldan daha düşük. Ama biz en azından meyve ağaçların sağlıklı olarak kalabilmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Ama elimizde olmayan sebepler var. O da buharlaşma ve yağış miktarındaki çok ciddi azalmadır. Daha önce yapmış olduğumuz kuraklık komisyonunda da açıklamalarda bulunmuştuk. Çiftçilerimizin çok dikkat etmesi gerekiyor. Kesinlikle suyu israf eden yüzeysel sulama gibi sistemleri kullanmamaları gerekiyor. Yine yem bitkisi ekimini bölgede kısıtladık. Sulama ihtiyacının fazla olması nedeniyle yem bitkisi ekiminin yapılmamasını istiyoruz. Sadece bizim önceliğimiz meyve ağaçlarının, elma ağaçlarının hayatiyetini devam ettirmesidir. Çünkü yıllarca yapılmış çok ciddi yatırımlar var. Onların ziyan olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu yılki seviye geçen yılın seviyesinin epey altındadır. 30 santim daha aşağıdayız” diye konuştu.

Haber Merkezi