Yastık Altındaki Altını Olanları Endişelendiren Gelişme: Altın İthali Düşüyor

Türkiye'de yastık altında biriken altın sahiplerine endişe veren bir haber geldi. 2024 yılının ilk ayında işlenmemiş altın ithalatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 6 kat düşüş gösterdi. Türkiye, geçen yıl rekor seviyede altın ithal ederek son 50 yılın rekorunu kırmıştı. Ancak ekonomik model değişikliği sonrasında aylık altın ithalatı 11.5 tona geriledi.

17982 F1Ea

Bireysel altın alımlarındaki rekor artışla birlikte, özel şirketlerin altın talepleri de tarihi seviyelere ulaştı. Geçen yıl Türkiye'de 319 ton altın ithalatı gerçekleşirken, bu rakam son 50 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Yeni ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle birlikte altın ithalatına yönelik kısıtlamalar getirildi. Yüzde 20 vergi uygulaması ve genişletilen kota uygulamalarıyla altın alımlarında önemli düşüş yaşandı. Bu kısıtlayıcı önlemler, Eylül ayında ithal edilen altın miktarının en düşük seviyeye gerilemesine neden oldu.

Ekran Goruntusu 2023 12 28 120007

Maliye Bakanlığı, altın üretimine yönelik kota uygulamalarıyla piyasalarda denge sağlamaya çalışırken, şirketlerin yurt dışından yapacakları altın alımlarına üst limit getirilmesiyle alım-satım işlemlerinde makasın artabileceği endişeleri ortaya çıktı.

Emniyet Müdürü Koçak'tan gazi ve ailesine bayram ziyareti Emniyet Müdürü Koçak'tan gazi ve ailesine bayram ziyareti

Ekran Goruntusu 2023 12 28 120015

Altın üreticileri ve kuyumcular, kota uygulamalarının genişlemesi durumunda arzın talebi karşılayamayabileceği endişesi taşıyor. Bu gelişmeler, altını bir güven limanı olarak gören vatandaşların ve sektör temsilcilerinin dikkatle takip ettiği bir konu haline geldi.

Ekran Goruntusu 2023 12 28 120106