Genç İmam Yaşamına Son Verdi Genç İmam Yaşamına Son Verdi

Hava ve asfalt sıcaklığının artmasıyla yol tutuş performansında azalma olan kış lastiklerinin 1 Nisan’da mutlaka değiştirilmesi gerektiğini belirten oto bakım ustası Ali Curu, “Yaz aylarında kullanılan kış lastiği hem yakıt artışına neden olur hem de kaza riski oluşturur” dedi.

Eskişehir'de bulunan bir oto bakım ustası olan Ali Curu, artan hava sıcaklıklarının kış lastiklerinin fren performansını azalttığını ve yakıt tüketimini artırdığını belirtti.

Curu şu ifadeleri kullandı:

"EN BÜYÜK VE EN RİSKLİ DEZAVANTAJI DA KAZA RİSKİNE MAHAL VERECEKTİR"

“Kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibariyle baharın gelmesiyle beraber sona eriyor. Kış lastiği, daha doğrusu kar lastiği kış mevsimlerine uyarlanmış kauçukta bir lastik. Yazın asfalt ve hava sıcaklığı arttıkça kış lastiğindeki kauçuğun yumuşamasıyla beraber kış lastiği erime yapar. Yani değiştirilmesi daha uygun olur. Kış lastiğinin yaz aylarında frenleme mesafesi daha uzun olacağı için kaza riski taşır. O yüzden yaz lastiği kullanılmasını öneriyoruz. Kış lastiği yaz aylarında kullanılmaya devam edilirse birinci dezavantajı yakıt artışına neden olacaktır. En büyük ve en riskli dezavantajı da kaza riskine mahal verecektir. Yaz lastiklerindeki frenleme mesafesi kış lastiğine göre daha uygun olduğu için 1 Nisan’dan itibaren yaz lastiğinin kullanılmasını daha uygun buluyoruz." dedi.

Haber Merkezi