Çöp deponi alanında bulunan 2 lotun dolmasından Göller Bölgesi Belediyeler Birliği, Düzenli Çöp Depolama Alanı 3. Lot Açımı Mekanik Ayrıştırma Tesis ile Kompost Tesisi kurulumu için harekete geçti. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile İller Bankası Antalya Bölge Müdürü arasında, proje hazırlanması için yer teslimi protokolü imzalandı. Yüklenici firma projeyi hazırladıktan sonra onay süreci olacak ve proje onaylandıktan sonra Düzenli Çöp Depolama Alanı 3. Lot Açımı, Mekanik Ayrıştırma Tesisi ile Kompost Tesisi kurulumu gerçekleştirilecek. Konu haziran ayı Belediye Meclisi gündemine de alındı. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi (Mekanik Ayırma, Kompost Tesisi ve II.Sınıf Düzenli Depolama Tesisi) 3.Lot inşaatı yapım işi KAP kapsamında İller Bankası A.Ş. ile Göller Bölgesi Belediyeler Birliği arasında yapılacak protokol için Başkan Başdeğirmen Meclisten yetki istedi.

Hırsızlık olayının şüphelileri yakayı ele verdi Hırsızlık olayının şüphelileri yakayı ele verdi

Haziran ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda Plan ve Bütçe Komisyonu konuyla ilgili raporunu hazırladı.  Raporda, tesis inşaatının Bakanlık Katı Atık Programı kapsamında hibe ve kredi kullanılarak yapılması ve İller Bankası A.Ş’den kredi kullanılmasına, krediden kaynaklanacak anapara, faiz denetim giderleri, komisyon, vergi, resim, harç, ücret vs, ödemelerin nüfusumuz oranında katkı sağlanmasına, İller Bankası A.Ş’nin mevcut mevzuatı ve bundan meydana gelebilecek her türlü değişiklik çerçevesinde Belediye Kanunu’nun 68. Maddesinde yer alan koşulların yerine getirilmesi kaydıyla ve yapılacak protokol için Başdeğirmen’in yetkilendirilmesi komisyonumuzca uygun bulunmuştur denildi. Rapor Mecliste  kabul edildi.    

Uzun yıllardır çöp deponi alanında 2 lotun kullanıldığını hatırlatan Başkan Başdeğirmen, bu lotların dolması nedeniyle yeni bir alana ihtiyaç olduğunu ifade etti. Başkan Başdeğirmen, “Firmamız 2 ay içerisinde projeyi hazırlayacak ve onaylandıktan sonra ihaleye çıkacağız. 3. lot için 10 bin metrekarelik yeni bir alan oluşturduk. Bu alana konulan her 100 kilogram çöpün ayrıştırması yapıldıktan sonra 30 kilograma düşecek. Önceki depomuz eğer 7 yılda dolduysa bu depo 21 yılda dolacak. Uzun süre o alanı kullanabilmek için çöp deponi alanının yanına da mekanik ayrıştırma tesisi kuruyoruz. Ayrıca kompost tesisi, oradan çıkanı da elektrik üretmek, gazını almak için diğer lotların içerisine koyuyoruz. Böylece her evden çıkan atıklar hem ekonomiye kazandırılmış olacak hem de gelecekte bizlere zarar vermeyecek şekilde depolanmış olacak” dedi.

Muhabir: Ali Rıza Cesur