Ülkemizde yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2024 tarihinde seçimler yapılacak.

       Seçim tarihi yaklaştıkça ilçemizde de siyasi partilerimizce hafiften bir kıpırdanmalar, danışma toplantıları ve ev ziyaretlerinin yapılmaya başlandığı gözlenmekte.

       Seçimlerde, ilçemizde başkan adayı ve ekibi önemli olsa da kemikleşmiş bir siyasi düşünce hâkim olduğu alenen görülmektedir.

       İlçemiz ilginç bir oy dağılım potansiyeline sahiptir.

       Örneğin; Türkiye genelinde Demokrat Parti yok denecek kadar az oy almasına rağmen ilçemizde hatırı sayılır kemikleşmiş oy kapasitesine sahiptir.

       Ülkemizde yaşanan seçim ittifakı rüzgârı ilçemizde 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde net bir şekilde görüldü. Demokrat Parti aday çıkarmayıp İYİ Partinin adayı için oy toplama yarışına katıldı. 

       2024 yerel seçimde de sanki İYİ Parti, 2019 yılı vefa borcunu ödemek anlamında 2024 yılında yapılacak olan seçimde aday çıkarmayıp, Demokrat PARTİ’nin adayını destekleyecek izlenimi var.

       İYİ Partideki bu tutumda resmi olmasa da gayri resmi olarak, Ömer ŞENGÖL’ün Demokrat Parti adına başkan adayı olabileceği söylentilerinin etkili olduğunu düşünüyorum.

Elektrik Abonelerinde Yeni Sistem Sayaçlar Değişiyor Elektrik Abonelerinde Yeni Sistem Sayaçlar Değişiyor

       CHP ilçe teşkilatında bir sessizlik mevcut; İlçe Başkanı Murat YILMAZ ile CHP’de aktif rol oynayan eski ilçe başkanı ve de şuanda esnaflıkla uğraşan bir abimizin ismi söylenti olarak dile gelmekte. Kalıplaşmış bir oy potansiyeline sahip olan CHP içine kapalı bir siyaset anlayışıyla mutlaka aday çıkarır diye düşünüyorum.

       Sakin bir duruş sergileyen MHP’de başkan adayının belli olduğu partililerce dile getiriliyor. İlçemizde faaliyet gösteren Nis Oteli Müdürlüğünden ayrılıp, Isparta Milletvekili Hasan Basri SÖNMEZ’in danışmanlığı görevine başlayan Turizmci Mehmet DEMİREL’in 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde MHP’nin Eğirdir Belediye Başkan adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

       İlçemizde Belediye Başkanlığı adaylığı konusunda en fazla rekabet AK Parti’de yaşanacak gibi.

       Aylar öncesinden adaylığını açıklamada sakınca görmeyen Akpınar Köyü Seyir Terası işletmecisi ve aynı zamanda Akpınar Köyü Muhtarı Mustan ÖZDEMİR’in AK Parti aday adayı olduğu biliniyor.

       Göreve başladıktan sonra Covid-19 salgını, deprem felaketinden büyük yara alan ülkemiz ekonomisinin sıkıntılı bir döneme denk gelmesi, Belediye Başkanımız Veli GÖK’ün de şansızlığımı bilmiyorum. Buna rağmen ilçemiz için çaba sarf eden Başkan Veli GÖK’ün tekrar Belediye Başkan adayı olacağı söylenmekte.

       Bunun yanı sıra ilçemizde esnaflık yapmakta iken, İlimiz Merkezine taşınıp ticaretine İl’de devam edip, AK Parti’de aktif rol oynayan Mehmet FESCİ’nin Belediye Başkanlığı adaylığı konusunda iddialı olduğu, zamanı gelince adaylığını açıklayacağı dile gelmekte.

       Söylentilere göre Başkan adayı olarak en can alıcı kişi için ise; Demokrat Partili olduğu bilinip, AK Parti’de ismi duyulunca ilçemiz sakinleri tarafından ilginç karşılanan ilçemiz esnaflarından Ahmet TARAN’ın oğlu Hasan TARAN’ın ismi geçmekte.

       Şu ana kadar ilçe yönetiminde pek görev almak istemeyen, sadece söylenti olarak AK Partiyi desteklediği görülen Hasan TARAN’ın, siyasi yönünü tam anlamıyla belli edip o yönde çalışma yapması adaylık açısından daha isabetli olacaktır.

       Ne diyelim hayırlısı olsun…..!

       Saygılarımla.

03.11.2023

Havva MUTLUCAN