Bu karar, 13 bin bayide yarın itibarıyla fiyatların güncellenmesini gerektiriyor.

Artık, akaryakıt istasyonlarında satılan benzin ve dizel gibi ürünlerde, ürünlerin özelliklerine bakılmaksızın aynı tür akaryakıt için farklı fiyat uygulanmayacak. Örneğin, "ultra force", "power", "fuelsave", "VMax" ve "VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlarla satılan ürünlerde bu uygulama geçerli olacak.

Isparta'da İl Sağlık Müdürlüğü'nden Sağlık İçin Tuz Azaltma Çağrısı Isparta'da İl Sağlık Müdürlüğü'nden Sağlık İçin Tuz Azaltma Çağrısı

EPDK'nin açıklamasına göre, dağıtıcı lisansı sahipleri farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek ancak bu özelliklerin fiyatı değişmeyecek. Bu kararın amacı, tüketiciler ve işletmeler arasındaki belirsizliği ortadan kaldırmak ve işletmelerin operasyonlarını kolaylaştırmak.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK'nin bu kararının, akaryakıt istasyonlarının finansman maliyetlerini az da olsa düşüreceğini belirtti. Okumuş ayrıca, akaryakıt bayilerinin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini ve kar paylarının artırılmasına ilişkin taleplerini devlete ilettiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini ifade etti.

Haber Merkezi