Eski belediye başkanı Tütüncü, ilçenin yerel haber sitesine yaptığı açıklamada; "“Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Belediyemizin kasasını eksiyle değil artıyla teslim ettik.” dedi.

2014-2024 yılları arasında 10 yıl boyunca şerefle üstlendiğim Yalvaç Belediye Başkanlığı görevimi, 1 Nisan 2024 itibariyle İyi Parti adayı Mustafa Kodal’a devrettim. Kendisine görevinde başarılar diliyor, emanete sahip çıkması ümidiyle şehrül eminliğe uygun bir görev dönemi temenni ediyorum.

Ancak, basından üzüntüyle takip ettiğim haliyle, yeni başkanın ne yazık ki ilk icraati, bazı belediyelerden esinlenerek, belediye binamıza yalan ve yanlış bilgiler içeren büyük bir pankart asmak olmuştur. Belediyenin 47 milyon borçla devralındığı iddiasını taşıyan bu pankartla alakalı olarak bazı hususları, daha doğrusu gerçekleri kıymetli hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum.

4 kalem üzerinde ne idüğü belirsiz şekilde yazılmış olan sözde borçlarla ilgili olarak kalem kalem doğru bilgiyi hemşehrilerimin bilgisine sunuyorum.

Net, rakam rakam doğru bilgiyi verebilmek için iletişime geçtiğim belediyemizin muhasebe müdürü, yeni belediye başkanının talimatıyla alacak – borç listesini şahsıma veremeyeceğini söyledi.

Tabii ki veremezler, veremeyecekler; çünkü ortada böyle bir borç bulunmamaktadır.

Dilerseniz, ben ulaşabildiğim yaklaşık rakamlarla tek tek açıklayarak yanıltılmaya çalışılan halkımızı bilgilendireyim.

İlk olarak, İller Bankası kredi borcu olarak belirtilen 10.396.808 TL’lik miktar, içme suyu isale hattı yapımı için beş yıl vadeli şekilde çekilmiş olup, vadesi gelmemiştir, bir gecikme söz konusu değildir. Yapılmadığını iddia ettikleri içme suyu isale hattı yapımı için yaklaşık 17 milyonluk yatırım yaptık. Bunun 7 milyon TL’sini öz kaynağımızdan karşıladık, kalan kısmını İller Bankası’ndan 5 yıl vadeli olarak borç alarak karşıladık. Vatandaşımızın su sıkıntısı yaşamaması için, gecikme yaşanmaması için yaptığımız bu harcamanın ödemesi beş yıl süreyle yapılacak olup, karşılığı da belediyenin gelir kalemlerinde zaten mevcuttur. Sanki, vadesi geçmiş, sürüncemede kalmış bir borç varmış gibi bunu listeye koymak, yalancılıktır, milleti yanıltmaya kalkmaktır, yönettiği kurumun gerçeklerinden bihaber olmaktır.

İkinci olarak, Belediye Personel Hizmetleri Ltd.Şti.’de gösterilen 2.500.000 TL borç, aslında akaryakıt istasyonlarının ödeme kalemi içerisinde olup, sanki ayrı bir borç varmış gibi listeye konulmuştur. Bu miktarı buraya yazmak kötü niyetten değilse de, cehaletten kaynaklanmaktadır diye düşünüyorum. Yani, böyle ayrıca bir borç kalemi yoktur, olamaz, ayrıca bir borç varmış gibi halkımıza yanıltıcı bilgi verilmeye kalkışılmıştır.

Gelelim, akaryakıt istasyonlarının iddia edilen borç miktarına. 12 milyon TL olarak iddia edilen kalemdeki miktarın 4,5 milyon TL’si belediyenin kendi işletmesinden alacağı olan kira bedelidir.

2,5 milyon TL’si de ayrı bir borçmuş gibi gösterilen meblağ, işletmenin personeline olan ödemesiyle alakalıdır. Kalan 5 milyon TL’si ise kredi kartı tahsilatlarından dolayı bankada opsiyonlu olarak bekleyen miktardır. Dolayısıyla bu kalemde de belediyemizin herhangi bir borcu, gecikmesi söz konusu değildir. Bunu böyle göstermek ya kötü niyetle ya da yine cehaletle alakalıdır.

Gremse Altın Talebi Patlama Yaşıyor! Gremse Altın Talebi Patlama Yaşıyor!

Son olarak, özellikle çokça dedikoduya malzeme edilen esnaf borcu kalemine açıklık getirelim.

22.785.695 TL olarak belirtilen bu rakamın, bir kısmı yapımı süren, bir kısmı tamamlanan Pelitaltı Spor Tesisleri, İçme Suyu İsale Hattı, Hayvan Pazarı ve Atık Getirme Tesisi hak ediş ve geçici teminatları, bir de Spor Toto Teşkilatı ile hibe protokolü imzaladığımız Yüzme Havuzu yapım işlerine aittir. Net rakamları, bilgi verilmediği için veremiyorum, ama büyük kısmı bunlara ilişkindir. Spor Toto Teşkilatı’ndan verilen 5 milyon liranın üzerindeki harcamaları biz belediye olarak karşıladık, ki seçim öncesi biliyorsunuz Milletvekilimiz Basri Sönmez’le birlikte 15 milyon + KDV’lik yeni hibe sözleşmesini imzaladık. Belediyemizin kasasına buradan 15 milyon + KDV para girecektir.

Görüldüğü üzere, gelişigüzel, çamur at izi kalsın mantığıyla hazırlanmış olan bu sözde borç iftirasının herhangi bir gerçek tarafı yoktur.

İşin özeti, EKSİYLE bıraktığımız değil, ARTIYLA bıraktığımız bir belediye kasası vardır.

Peki bu artılar nelerdir?

2024 yılında belediyenin 400 civarında kiracısından tahakkuk eden kira alacakları belediye kasasına girecektir. 2024 yılı su ve emlak geliri bedeliyle kira geliri hesap edildiğinde ve daha önceki yıllarda tahakkuk eden ve tahsil edilecek alacaklar hesap edildiğinde, bu yıl sonuna kadar tahmini yaklaşık 55-60 milyon TL civarında gelirimiz belediye kasasına girecektir.

GES ve TEİAŞ’tan alınacak elektrik geliri ve teminat bedeli ödemesi bu hesapların dışında olup en az 10 milyon TL de bu kalemden belediye kasasına girmiş olacaktır.

Dolayısıyla, mal bulmuş mağribi gibi, verilen vaatleri yerine getiremeyeceğini anlayan başkanın kendine bahane altyapısı oluşturmaya çalıştığı ortadadır.

2014 yılında, o günün rakamıyla 21 milyon borç ile aldığımız belediyeyi, ki bugünkü rakamlarla güncellediğimizde 500-600 milyon TL borçla devralmışken; siyasi nezakete uygun şekilde, devlette devamlılık esastır diyerek 10 yıl boyunca borçları ödediğimiz gibi hizmet yapmaya da çalıştık. Devraldığımız borçları bir bahane oluşturmak için asla yaygara yapmadık.

Yaptığımız hizmetler, belediyemize kazandırdığımız ekipman ve araçlardan sonra, sürekli gelir getiren GES, petrol istasyonları, kurumsallaşmış bir belediye, vergi, sigorta, banka borcu olmayan, çalışanına ve esnafına borcu olmayan, üstüne üstlük artıda bir belediye bırakmanın haklı gururunu yaşıyorum.

Sayın başkan, iddia ettiği gibi sözde borçları kalem kalem açıklayabiliyorsa açıklasın.

10 yıllık hizmet süremde, kanunsuz bir ihalemiz, ödememiz, işlemimiz varsa yaygara yapmasın, derhal yargıya taşısın.

Bunları yapmadan, aynı iftiraya devam ederse müfteri ve yalancı olacaktır. Alnım açık, başım dik, her şeyin hesabını verebilirim. Başkan da iddiasının hesabını vermeye hazırsa, hodri meydan diyorum, buyursun.

2024 yılı için 440 milyon TL’lik bütçeyle bıraktığımız Yalvaç Belediyesi, Türkiye’de örnek borçsuz ve her şeyi hukuka uygun bir kurumdur. Sayın başkan, nasıl bir koltukta oturduğunun farkına bir an evvel varsın ki, verdiği söz ve vaatleri yerine getirmek için bir an önce kolları sıvayıp çalışsın.

Bizim bıraktığımız gecikmeli bir borç vesaire yoktur, velev ki olsa bile, 440 milyon bütçeli bir kurum için böyle bir rakamı, belediye yanmış, bitmiş, yıkılmış gibi gösteren ya cahildir ya işi bilmemektedir ya da siyasi art niyetle milleti kandırmaya yönelmiş demektir.

Başkan etrafındaki goygoycuların dolmuşuna binmeyi bırakıp bir an önce işine baksın. Bakın, tüm bu gelirlerin üzerine altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere başvurusunu yaptığımız Avrupa Birliği projesiyle 3 milyon Euro, yani yaklaşık 110 milyon TL’lik hibenin takiplerini düzgünce yapsınlar, biz gerekli bağlantı ve çalışmaları yaptık, bir hata yapmazlarsa, bu para da bizim gayret ve girişimlerimizle belediyemizin kasasına girecektir inşallah, başkan bunlarla ilgilensin.

Ben görev süremde, belediyenin gayrimenkullerini satarak hizmet üretmeyi tercih etmedim. İnşallah sayın başkan, seçim döneminde olduğu gibi ev satarak seçim kampanyasında kullanma alışkanlığını, Yalvaç Belediyesi’ni yönetirken de sürdürmez diye temenni ediyorum, malum alışkanlıklar kolay değişmiyor.

Milletimiz, 31 Mart’ta tercihini yapmış ve bu kutsal emaneti Sayın Kodal’a vermiştir.

Emanetin emin ellerde olduğuna güvenmemiz için, bu olayda olduğu gibi yalana başvurmadan, dolduruşa gelmeden, sadece hizmet etmeye ve çalışmaya odaklanmasını dilerim. Benden yardım istediğinde de her zaman yardımcı olmaya hazır olduğumu ifade ederim.

Böyle bir açıklama ile halkımızın karşısına çıkmak istemezdim. Ama, halkımızın yanlış bilgilendirilmemesi ve benle beraber çalışan arkadaşlarımın yalanlarla töhmet altında kalmaması için bu açıklamayı yaptım. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.”

kaynak: özyalvaç