Araç kiralama sektörü temsilcileri, vatandaşları bu konuda uyararak dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Özellikle kısa süreli yolculuklar için araç kiralamak isteyenlerin sayısında bayram yaklaştıkça artış yaşanıyor. Bu durum, dolandırıcıları harekete geçirdi ve internet üzerinden araç kiralama firmalarıyla işlem yapan vatandaşları hedef aldı.

Araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren işletmeci Murat Demirkul, bayram tatilinin 9 gün olmasının vatandaşları araç kiralamaya ittiğini belirtti. Ancak dolandırıcılar, kurumsal araç kiralama firmalarının internet sitelerini taklit ederek, korsan siteler oluşturuyorlar. Bu siteler, asıl firmaların siteleriyle neredeyse aynı görünüyor; ancak internet adresine bir harf ekleyerek farklılık oluşturuluyor.

Demirkul, dolandırıcıların bu sahte siteler aracılığıyla vatandaşlarla WhatsApp üzerinden iletişime geçerek araç kiralama vaadiyle para talep ettiklerini ve aracı vale ile kapıya kadar getireceklerini vaat ettiklerini söyledi.

Vatandaşları dolandırıcılıktan korumak için fiyat politikalarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Demirkul, çok ucuz fiyatların sahte siteleri ele verebileceğini belirtti. Normal bir firmanın, 2 bin – 2 bin 500 TL'lik aracı yarı fiyatına vermeyeceğini, ayrıca ücretin WhatsApp üzerinden alınıyorsa uzak durulması gerektiğini belirtti.

Demirkul, araç kiralama yapacaklara şu önerilerde bulundu:

  • Aracın kiralandığı firmanın yetkilisiyle birlikte aracın detaylı bir şekilde incelenmesi, gerekirse video çekilmesi önemli.
  • Aracın bakımlarının yapılmış olup olmadığının kontrol edilmesi ve firma yetkilisinden detaylı bilgi alınması gerekiyor.
  • Lastiklerin kontrol edilmesi ve lastik bakımına dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.

Bu tür dolandırıcılık olaylarından mağdur olmamak için vatandaşların dikkatli olmaları, merdiven altı firmalara güvenmemeleri ve fiyat politikalarına dikkat etmeleri önem taşıyor.

Isparta'nın yöresel lezzetleri tanıtıldı Isparta'nın yöresel lezzetleri tanıtıldı

Haber Merkezi