Grafik Tasarım Bölümden İki Ayrı Yıl Sonu Sergisi Grafik Tasarım Bölümden İki Ayrı Yıl Sonu Sergisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kamuoyu ile paylaşılan raporda 52'si finansal sektör ve 16'sı reel sektör olmak üzere 68 katılımcının yanıtlarıyla derlenen raporda, dolar/TL paritesi için ay ve yıl sonu tahminleri ortaya çıktı.

Nisan ayının son günü itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru her ne kadar 32,91 TL olarak tahmin edilse de, ortaya çıkan tablo ekonomi yönetimi için beklenenden oldukça iyi bir netice verdi.

32,38 TL seviyelerinden ayı tamamlayan dolar kuru için yılın geri kalan bölümünde kademeli artışlar yaşanacağı öngörülürken, yaz aylarının gelmesi ve turizm gelirlerinin artmasıyla birlikte Türkiye ekonomisi her geçen gün döviz krizi ihtimalinden uzaklaşıyor.

Katılımcılara yöneltilen "Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? (TL)" sorusuna verilen yanıtlarla derlenen raporda, cari yıl sonu bir başka deyişle 31 Aralık 2024 tarihi için beklenen dolar kuru 40,0098 TL oldu.

Bu senaryoda dolar kuru, yılın geri kalan 8 ayında yaklaşık 7.5 TL artış gösterecek. Bu yükselişin ise aylara göre dağılması ve dolar kurunda geçmiş yıllarda yaşananlara benzer sert atakların meydana gelmemesi bekleniyor.

MERKEZ BANKASI YIL SONUNA DOĞRU FAİZ İNDİRİMLERİNE BAŞLAYACAK

Ayrıca raporda, sıkı para politikalarının etkisiyle enflasyonda ciddi bir düşüş eğiliminin yaşanacağına yer verilirken, bu düşüşlerle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yılın son çeyreği itibarıyla faiz indirimlerine gitmesinin olası olduğu aktarıldı.

Haber Merkezi