Isparta Belediyesi Senirce ovalarının tepelerine Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurmaya devam ediyor. Daha önce 6,8 MW GES devreye alınırken, 7,2 MW’lik GES kurulumunda ise sona yaklaşıldı. Böylece Senirce ovalarının tepelerinde kurulu güç 14 Megawatt’a ulaşacak. Ayrıca ISBAŞ Bimsblok Fabrikasının çatısına kurulan ve daha önce devreye alınan 1 MW’lik GES ile birlikte önümüzdeki günlerde kurulu güç 15 megawatta ulaşmış olacak.

Yeni Sistemle İki Kart, Bir Çözüm Yeni Sistemle İki Kart, Bir Çözüm

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve gelmesinin ardından şehre birçok yatırım kazandırıldı, kazandırılmaya da devam ediyor. Bunların içerisinde en önemli yatırımlardan birisi de Güneş Enerjisi Santralleri. Isparta Belediyesi, Senirce ovalarının tepelerinde atıl durumdaki arazileri adeta güneş tarlalarına dönüştürüyor. Daha önce Isparta Belediyesi tarafından Senirce ovalarının tepelerine ilk etapta kurulan 5.6 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali devreye alınmış, ardından da haziran ayında 1.2 MW’lık GES yatırımı da tamamlanarak sisteme dahil edilmişti. ISBAŞ Fabrikasının çatısına kurulan 1 MW’lik GES ile birlikte bu rakam 7,8 MW’ye ulaşmıştı.

Senirce’deki toplam 500 bin metrekarelik alanın 100 bin metrekarelik bölümünde yer alan 6,8 MW’lık yatırımın yanına da hemen ardından 100 bin metrekarelik bir alana daha 7,2 MW’lık GES için çalışmalara başlanmıştı. O çalışmalarda da artık sona yaklaşılıyor.

Hafriyat alımları ile başlayan 7,2 MW’lık GES çalışmaları için mekanik alt sehpaların çakımı bitirildi, trafo kurulumu tamamlandı. Bölgede GES panellerinin montajı ve kablo çekimlerinde de sona yaklaşılıyor.

Senirce ovalarının tepelerinde kurulumu devam eden 7,2 MW’lık GES’in de devreye girmesiyle birlikte Isparta Belediyesi Senirce’den 14 MW, ISBAŞ Fabrikasının çatısında kurulan 1 MW ile birlikte toplam 15 MW’lık GES kurulu gücüne ulaşmış olacak.