Isparta İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Isparta’da öğrencilerin dikkat, odaklanma, problem çözme, eleştirel ve stratejik düşünme becerileri gibi üst düzey bilişsel kapasitelerini geliştirmeyi hedefleyen ve Isparta geneli tüm okullarda sürdürülebilir şekilde Zekâ Oyunları kültürünü oluşmak amacıyla 2021 yılında Zekâ Oyunları Konferansları Projesi hayata geçirilmişti. 

Proje kapsamında ilimiz geneli ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Zekâ Oyunları Cahit Arf Ligi ve 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Zekâ Oyunları Mimar Sinan Ligi gerçekleştirilmişti. Bu eğitim öğretim yılında da 100. Yıl Zekâ Oyunları Ligi Konferansları Projesi uygulanmaya devam ediyor. 

Proje kapsamında Isparta geneli tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı sıralı olarak sınıf turnuvası, okul turnuvası, ilçe ligi ve son olarak da il final ligi müsabakaları gerçekleştirilmektedir. Isparta İl Final Ligine katılmaya hak kazanabilmek için her yıl yaklaşık 20.000 öğrencimiz zekâ dolu, strateji dolu müsabakalarda yarışmaya katılmaktadır. Aynı zamanda okul, öğrenci ve veli iş birliği sağlanarak, lig kapsamında yarışması yapılan oyunları aileler de öğrenerek aile içi iletişime katkı da sağlamaktadır. Bu durum aynı zamanda toplumumuzun kronikleşen sorunu haline gelen teknoloji bağımlılığıyla mücadeleye katkı sunmaktadır. 

Proje kapsamında 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı ve 2022-2023 Eğitim Öğretim Yıllarında öğrencilerde görsel algı, analitik düşünme ve stratejik düşünme becerisi yeterliliklerini geliştirmeyi hedefleyen başta Türk Zekâ Oyunu “Mangala” olmak üzere, koridor, pentago, reversi, kulami ve abalone oyunlarını öğrencilerimizin öğrenmesi sağlanmıştır. 2023-2024 Eğitim öğretim yılında ise mangala ve reversi oyununa ek olarak dikkat ve odaklanma becerisini geliştiren NIM, HEX, TRIANGLE GAME Oyunları eklenmiştir. 

Her yıl kendini yenileyerek devam eden Isparta Zekâ Oyunları Ligi Konferansları Projesinde 2023-2024 Eğitim öğretim yılında bir yenilik daha yapılarak Triangle Game Oyununun takım olarak uygulanması sağlanmıştır. Ayrıca sürdürülebilir ve yenilikçi bir projede kendini sürekli yenileyen ve geliştiren gönüllü 50 öğretmen hakem olarak görev almaktadır. 

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı II. döneminde başlayan Isparta Zekâ Oyunları Ligi Konferansları Projesi kapsamında süreç devam etmekte, İl Final Ligine katılmaya hak kazanan 13 ilçeden 144 öğrencinin katılımlarıyla 07-08 Mayıs 2024 tarihlerinde Lig sistemiyle Isparta İl Final Ligi Müsabakaları İlimiz Gül MTAL Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilecektir. 

14 Mayıs 2024 Salı günü Isparta Belediyesi Kültür Merkezinde öğrenci, öğretmen ve öğrenci velilerinin katılacağı Isparta 100. Yıl Zekâ Oyunları Konferansları Projesi Ödül Töreni ile son bulacaktır.

Fatma Turgut Isparta'ya Geliyor Fatma Turgut Isparta'ya Geliyor

Haber Merkezi