Isparta'da Korkunç Kaza: Tesla Model Elektrikli Araç Takla Attı Isparta'da Korkunç Kaza: Tesla Model Elektrikli Araç Takla Attı

SUBÜ-ESUF Akademisyenleri Yeni Bir Alabalık Balık Türü Tanımladı

Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Fahrettin KÜÇÜK, Doç. Dr. Salim Serkan GÜÇLÜ, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Davut TURAN, Doç. Dr. Gökhan KALAYCI ve Dr. Öğr.Üyesi Münevver ORAL; Akdeniz Bölgesi’ndeki doğal alabalıkların morfolojik-moleküler revizyonu, dağılış alanları ve korunma durumları ile ilgili birlikte yürüttükleri çalışmalar sonucunda; tip lokalitesi Aksu Çayı-Isparta (Köprüçay Nehri) olan, Salmonidae (Alabalıklar) familyasından, yeni bir balık türü tanımlamışlardır.

Yeni tür ile ilgili makale; Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nin desteklediği “Zoosystematics and Evolution" (Q1) dergisinde yayınlanmıştır. Araştırma ekibince tanımlanan türe, Türkiye ihtiyoloji (balık bilimi) bilimine yaptığı büyük katkılarından dolayı, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fitnat Güler EKMEKÇİ’nin adı verilerek, "Salmo ekmekciae" olarak isimlendirilmiştir.
Salmo ekmekciae türü, taş ve çakıllardan oluşan bir taban yapısına sahip, temiz ve orta derecede hızlı akan suda yaşamaktadır. Yayılış alanları olarak, Antalya-Isparta illeri sınırları içerisindeki Köprüçay Nehri ve kollarından bilinmektedir. Ülkemizde yeni tanımlanan S.ekmekciae türü ile birlikte, doğal alabalık türlerinin sayısı 20 olmuştur. Tür; doğal ortamdaki bireylerinin aşırı avlanması, habitat tahribatı ve bölgedeki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) çiftliklerinin tehtidi altında bulunmaktadır." DENİLDİ.

Haber Merkezi