Isparta’da bir vatandaş, susayan kediye eliyle su içirdi.

Sosyal medya paylaşılan bu görüntü, insanların kalplerini ısıttı. Susayan kediye su içiren vatandaşın kedi ile kurduğu bağ, insanlar ve dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar arasında sevgi ve paylaşımın önemini bir kez daha hatırlattı.

Ayrıca, günlük yaşamın telaşı arasında insanlık ve şefkatin küçük anlarda nasıl parlayabileceğine dair güzel bir hatırlatma oldu.

ISUBÜ Kuruluşunun 6. Yılını Kutladı ISUBÜ Kuruluşunun 6. Yılını Kutladı

Karbuz Çeşmesi - Isparta

Isparta’ya su getiren Keçeci Hacı Mustafa Ağa tarafından Halil Hamid Paşa adına yaptırılmıştır. Masrafları Halil Hamid Paşa tarafından karşılanan çeşmenin kitabesinde “Yaptı Hamid Efendi anı reisi küttap / Bir nev-ser bu yerde lillah teşne-gane / Bu âbsaf olunca menendi feyzi câri / Bağı canâne döndü pazar ü Hindüvâne / Dad oldu revâni hâm yazdı bu resme tarih / Bu çeşme-i mübâreke heran ola revan. Sene 1194” yazmaktadır. 32x46 cm boyutlu kitabe bugün yok olmuştur. 1768 yılından 1945 yılına kadar Mimar Sinan Camii karşısında olan çeşme yol yapımı nedeniyle bugünkü yerine getirilmiş ve en son 1992 yılında yeniden mermer olarak dört yönde, dört musluklu olarak yapılmıştır.

Kaynak: Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi.

Haber/ Özge Çelik