Balıkesir'de, önünü kesen E.Ö. (17) tarafından bıçaklanarak öldürülen bir zincir restoranda motokurye olarak çalışan üniversite öğrencisi Ata Emre Akman (20) için Isparta’daki moto kuryeler bir araya gelerek motosikletli protesto düzenledi.

Çünür Mahallesi’nde bulunan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde başlayan motosikletli konvoy, kornalar eşliğinde Kaypmakkapı Meydanı’na geldi. Burada oturma eylemi yapan motokuryeler, “Bizler, çalışırken ölmek istemiyoruz” diye haykırdılar.

Isparta’da Motokuryelik yapan Mutlu Ceylan, basın açıklamasında bulundu. “Bizler, çalışırken ölmek istemiyoruz” diyen Akman, açıklamasında; “Ata Emre Akman, işini hakkıyla yaparken maalesef şiddetin kurbanı oldu. Bu trajik olay sadece ailesini ve sevdiklerini değil, tüm toplumu derinden sarsmıştır. Ata Emre Akman, sadece bir kurye değil, aynı zamanda bir bireydi. Hayata karşı umut dolu bakışları ve pozitif enerjisiyle tanınırdı. Onun kaybı sadece bir bireyin değil, toplumumuzun kaybıdır. Bizler şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Bu tarz şiddet eylemleri insan hayatını hiçe saymakla kalmaz, aynı zamanda toplumumuzun huzurunu ve güvenliğini tehdit eder. Bu tür vakaların tekrarlanmaması için adım atılması gerektiğine inanıyoruz. Ata Emre Akman’ın ailesine, yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı diliyor, yaşadığımız bu acı kaybın derin üzüntüsünü paylaşıyoruz. Onun anısını yaşatmak ve benzer trajedileri önlemek için toplum olarak birlikte çalışmalıyız. Biz bugün Ata Emre Akman için Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen bu etkinliğe gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Kuryelere seslenen Ceylan; “Bizler evlerine her koşulda ailemize ve bakmakla yükümlü olduğumuz insanlar için çabalarken bu ve bunun gibi olayları hak etmiyoruz. Bizler her ne kadar fark edilmesek de hepimiz bir baba, bir abi, bir eş ve bir insanız. Biz artık dışarıdan basit görünen bu meslekte fark edilmek istiyoruz. Bizler çalışırken ölmek istemiyoruz. Daha kaçımızın sonu Ata Emre Akman gibi olacak? Neden bu düşünceye gireceğiz? Bizler katledilmekten mi, bizler bizi fark ede ede üzerimize araç sürenlerden de mi korkarak işe geleceğiz? Her ne kadar basit görünen bu zor meslekte çalışsak da bizler yaşamayı, bizler mutlu olmayı hak ediyoruz. Arkadaşlar, sizler de bugün burada gösterdiğiniz tepkiyle her ne kadar gidenleri geri getirmesek de onlar için bir onur, bir ses oldunuz. Sizler Mustafa Çankıran’a, Halil Şahin’e ve daha nicelerine bugün gurur oldunuz. Sizler var olun, sizler yaşayın” şeklinde konuştu.

Sürücüler Dikkat Bu Caddeler Trafiğe Kapanıyor Sürücüler Dikkat Bu Caddeler Trafiğe Kapanıyor

Haber Merkezi

Editör: Özge Çelik