Ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde bulunulurken, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği İl Başkanı Abdurrahman Akçil, yapılan etkinliklerle imam hatip öğrencilerinin, mezunlarının okuduğu okullarda hep beraber hasret giderdiklerine değinirken, “Hep beraber o eski anılarını tazeliyorlar. Bizler de hem genel başkanımızla birlikte tüm Isparta'daki mevcut okullarımızı ziyaret ederek, orada yerinde yapılan güzellikleri görerek imam hatiplerimizin geldiği son noktayı birlikte tespit ediyoruz. Sizlere de burada özellikle teşekkür etmek istiyoruz. Hem imam hatip alanında hem de milli ve manevi değerler noktasında bize her noktada destek sağlıyorsunuz. Bunun için de ayrıyeten teşekkür ediyoruz” dedi.

Deregümü kavşağında kaza Deregümü kavşağında kaza

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan da İmam Hatip okullarının Türkiye’deki durumuna değinerek, “İmam hatip okullarımızın Türkiye'deki hikayesi 1951’de yeniden başlıyor. İmam hatip okulları Türkiye'de 1951’deki mücadelede ilk açılan 7 ilden bir tanesi Isparta. İmam hatip tarihi yazılırken, imam hatip okullarıyla ilgili hikâye anlatılırken Isparta'dan bahsetmeden bir tarih yazılması mümkün değil. Isparta buna öncülük etmiş. Buranın böyle Anadolu'yu mayalayan güzel insanları burada bu öncülüğü gerçekleştirmişler ve Isparta bizim öncü yediler olarak zikrettiğimiz 7 ilimizden bir tanesi. Bir birinciliği bir öncülüğü daha var. O belki günümüz açısından çok daha kıymetli ve anlamlı bir başlık taşıyor. İmam hatip açıldığında 1951’de başlayan serüvende imam hatip okullarımız sadece erkek öğrencilere hizmet veren okullar olarak açıldı. İlk defa kız öğrencilere hizmet verecek formatta Isparta'da imam hatip okulumuz açıldı. Bu da aslında bizim için çok önemli bir başlık. Bugün okullarımızın aşağı yukarı yüzde 55-60’ı kız öğrencilerimizden oluşuyor ve topluma nitelikli bir gelecek diye böyle öğrenci yetiştirdiğimiz başlıkta bugün hamdolsun kız öğrencilerimiz başı çekiyorlar ve bunun ilkliğini de öncülüğünü de Isparta yapıyor. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle Türkiye'de bir buçuk milyon öğrencisiyle mezun ve mensuplarıyla aşağı yukarı 10 milyonluk büyük bir ailenin başlangıcı Isparta diyebiliriz. Bu noktada bizim açımızdan Isparta'nın yeri ayrı. Sizin de sizin gibi kıymetli büyüklerimizin de eğitim camiasının tamamına toplam kaliteyi artıracak şekilde yapmış olduğunuz katkı o sahipleniş destek çok önemli. Onun için de ayrıca teşekkür ediyoruz başkanım” görüşlerinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini ifade eden ve teşekkür eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de “Sizlerin vermiş olduğu emeğin kutsal bir emek olduğunun bilincindeyiz. İmam hatip liselerinin ve imam hatip lisesinden yetişen çocuklarımızın layıkıyla hizmetlerini yerine getirmeleri anlamında çok güzel çalışmalar yapıyorsunuz. O yetişen çocuklarımız ayrıca İslam dinimizi, Müslümanlığımızı bizlere yaşatmak için çok güzel de eğitim alıyorlar. Şehrimizin ülkemizin, köylerin her yerinde hizmet veriyorlar. Bunlar çok değerli hizmetler çok önemli çalışmalar. Rabbim devletimize zeval vermesin. Sizler bütün illeri dolaşarak güzel hizmetler veriyorsunuz. Tabii ki dünü unutursak yarın da yaşamakta zorluk çekeriz düşüncesiyle uzun yıllar önce emekli olan okullardan mezun olup o işleri yapmaya ve okulunu gelip görmeye, o okulda beraber okuduğu 50 yıl önceki arkadaşlarıyla hasret gidermelerine de sebep oluyorsunuz. Bunlar çok güzel şeyler. Bizler tabii ki geleneklerimizle de yaşayan bir toplumumuz. Sizler Türkiye genelinde, burada Abdurrahman hocam ve değerli arkadaşlarımız bu hizmete destek veriyorlar, yardımcı oluyorlar. Tabii ki bunun içerisinde de küçücük, belki de bizlere vazifeler düşüyor. O vazifeleri de bizler yerine getiriyoruz ve bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. Bizim en önemli unsurlarımız nelerdir? Tabii ki dinimiz, ezanımız, bayrağımız, sınırımız, vatanımız, milletimiz bunların hassasiyetinin olduğu her yerde biz varız. Onun için sizlerle beraber bu hizmeti vermekten bende memnun olduğumu belirterek, yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı sizlere tekrar teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

Kaynak: Belediye Bülten