Öğretmen Sendikası, özel sektör öğretmenlerine asgari ücret uygulanması tarifesine son verilmesi ve taban maaşının belirlenmesi talepleriyle 81 il genelinde eş zamanlı basın açıklaması düzenleyerek, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun önemine dikkat çektiler.

Isparta’da Kaymakkapı Meydanında yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “

Değerli basın emekçileri; ekmek, gelecek, memleket için diyerek alanlara yaptığımız çağrımıza karşılık veren sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri/üyeleri,

öğretmen mücadelesi bizim mücadelemizdir diyen veliler, burada olamayan ama yüreği burada atan sendikasının aldığı kararlara attığı adımlara katkı sunmak için hazır olan öğretmen sendikası üyeleri hepinize selamlar, özel sektör öğretmenlerinin mücadelesine omuz verdiğiniz için hepinize teşekkürler.

Öğretmen Sendikası olarak son 3 yılda defalarca olduğu gibi yine Ankara sokaklarındaydık. Pes etmiyoruz çünkü tartışmaya kapalı bir hakkın peşinde çok meşru bir mücadelenin içindeyiz.

Duymayanlar, bilmeyenler için en sade haliyle bir kez daha tekrar edelim. Öğretmen Sendikası 3 yıldır şunu söylemektedir: Özel öğretim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor ve Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen son bulmalıdır. Yüz binlerce Öğretmen, veliler, meslek örgütleri, öğrenciler, tüm toplum öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı derken MEB buna kulağını tıkayamaz. 2014 yılına kadar var olan taban maaş yasasını geri getirmeye yetkisi olmadığını söyleyen bir Bakanın hiçbir şeye yetkisi yok demektir. Bu yetkisizlik istifadan başka bir yola çıkamaz.

Milli Eğitim Bakanına buradan yeniden soruyoruz: Taban maaş uygulamasının geri gelmesinde engel nedir?

Milli Eğitim Bakanına soruyoruz:

Kamuda kaç bin öğretmene ihtiyaç vardır. Bütçe budur diyerek atama yapmak öğretmeni çaresiz bırakarak özel sektöre yönlendirmek öğretmeni ucuz iş gücüne dönüştürme planının parçası mıdır?

Milli Eğitim Bakanına soruyoruz:

Ücretli öğretmenliğin varlığı sizi rahatsız etmiyor mu?

Milli Eğitim Bakanına soruyoruz:

Sadece eğitim baronlarını mutlu eden bir Bakan olmak nasıl bir duygu?

Milli Eğitim Bakanına soruyoruz:

Yüz binlerce öğretmenin ve toplumun gözünde yalancı olmak sizi rahatsız etmiyor mu?

ÖĞRETMEN SENDİKASI

Teknoloji Fakültesi Proje Sergisi Düzenlendi Teknoloji Fakültesi Proje Sergisi Düzenlendi

ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİ SENDİKASI

Dostlar, çok yakında Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise gidecek. Bu kanunu MEB hazırlıyor. Bir önceki kanunda özel sektör öğretmenlerinin adı anılmamıştı.

Bu kez uyarıyoruz:

• Taban Maaş Hakkımız hemen geri getirilecek!

• Denetimler artacak sigortasız, öğretmenlik dışı unvanlarla çalışma sonlandırılacak!

• Belirli süreli sözleşme bitirilecek!

Bizler zorlu şartlara rağmen mesleğimizden vazgeçmiyoruz, kamusal eğitim terk edilirken yarattığınız sistemde eğitimin yükünü omuzluyoruz. Bizler MEB'in personeliyiz, bizler kamusal bir alanın emektarlarıyız. MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorundadır. Öğretmen Sendikası olarak ÖMK'nin önemine dikkat çekmek ve kararlılığımızı göstermek adına tüm üyelerimize, dostlara, eğitime dair kaygısı olan herkese çağrımızdır.

ÖMK'nin oylanacağı meclisin önündeki Milli Egemenlik Parkında bir eğitim nöbeti başlattık. Bu nöbet aynı zamanda tüm ülkede eğitim için bir direniş haftasının başlangıcı oldu. Her ilde öğretmenleri alanlara davet ediyoruz.

Öğretmenler mesleğin ve eğitimin geleceğini kurtaracak! Kazanacağız!

Kaynak: Haber Merkezi