Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında Şarkikaraağaç İlçesinde aspir, nohut, mercimek ve sorgum sudan otu tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Dağıtım törenine İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Şarkikaraağaç Kaymakamı Talha Atılay Teymur, Şarkikaraağaç Belediye Başkanı İsa Çarkacı, İl ve İlçe Müdürlüğümüzdeki teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Ramazan Bayramı'nda Parklar Ziyaretçi Akınına Uğradı Ramazan Bayramı'nda Parklar Ziyaretçi Akınına Uğradı

Bu proje ile atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması, alternatif ürün deseni oluşturulması ve yeni üretim modellerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje dâhilinde il genelinde; 60 bin kilogram aspir, 64 bin kilogram nohut, 2 bin 126 kilogram ayçiçeği, 630 kilogram barbunya, 2 bin 200 kilogram Mercimek ve 5 bin kilogram sorgum sudan otu tohumu dağıtımı yapılacaktır. Proje bütçesi %75 Bakanlık katkısı, %25 çiftçi katkısıdır.

Şarkikaraağaç İlçesinde ise, 4 bin dekar alan için 20 bin kilogram aspir, bin 296 dekar alan için 16 bin 200 kilogram nohut, 116 dekar alan için bin 450 kg mercimek; 670 dekar alan için 3 bin 550 kilogram sorgum-sudan otu olmak üzere 41.000 kilogram sertifikalı tohum dağıtımı yapılmıştır.

Haber Merkezi