Türkiye’de 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği’nin (AB) araçların daha güvenli ve standart donanımlarında bu güvenlik paketlerini ekleyerek üretim yapmaları yönünde yapılmış düzenlemelerin tümünü ele alan güncellemeyle (GSR2) birlikte satıcılarda elden çıkarma yarışı başladı. 

Bu yarışla birlikte GSR2’ye uyumsuz stoklarını eritmek isteyen ve ceza ödemek istemeyen satıcılar, kampanyalarla ortalama yüzde 20 indirime gitti.

GSR2 standartlarına uymayan araçları satan üretici ve distribütörler cezayla karşı karşıya kalacak. Ellerinde kalan GSR2 uyumsuz aracı 7 Temmuz’dan sonra satmak isteyen firmalar, araç başına vergisiz fiyat üzerinden yüzde 1 ceza ödeyecek. Geçtiğimiz yıldan tescilli yüzde 10’a kadar stok yapabilen firmalar, ortalama yüzde 10 civarında olan elindeki aylık stokları eritme peşinde. AB’den ithal otomobil markalarının birçok modeli GSR2’ye uyum sağlarken, eskiyen bazı modellerde bu sorun baş gösteriyor. Minimum miktarda stok bulunduran markalar, ellerindeki araçları eritemediği takdirde ceza ödemek zorunda kalacak.

Isparta’da Tüm Camilerden Sela Okunacak Isparta’da Tüm Camilerden Sela Okunacak

GSR2’nin etkisiyle normal talebin yanı sıra indirim fırsatını da değerlendirmek isteyenlerin alım etkisiyle Haziran ayında bayrama rağmen 100 bin adetlik pazarın oluşabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Çin menşeli tüm motorlara uygulanacak ve 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 40 ek ÖTV’nin de etkisiyle satış yarışının olacağı Haziran ayında sıfır otomobil satışlarının hareketli geçmesi bekleniyor.

GSR2 İle Mecburi Olması Gerekenler

  • Akıllı hız yardımı
  • Şerit takip asistanı
  • Alkol kilidi hazırlığı
  • Kaza veri kaydedici
  • Kör nokta belirleme
  • Yaya koruyan ön cam sistemi
  • Acil durum fren asistanı
  • Yorgunluk algılama sistemi

Sıfır araç piyasasının hareketlenmesi ikinci el oto pazarlarına yansımadı. İkinci el otomobil satıcıları fiyatlarda indirim yapmasına rağmen çarpık ekspertiz sistemi ve güvensizlik ortamından kaynaklı satış yapamıyor. İkinci el ile sıfır araç arasındaki makasın darlığı da etkili oldu. Yüksek taşıt kredisi faizleri de satışları engelledi. Galericiler ise çözümü senet yaparak buldu. Bankadan daha yüksek faizli senet imkanı sunan galericiler, bir miktar peşinatla araç satmaya çalışıyor

Kaynak: HABER MERKEZİ