Ak Parti Sav Belediye başkan aday adayı Yahya Öztürk, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı. Öztürk mesajında, Mescid-i Aksâ vurgusu yaptı. Sav Belediye başkan aday adayı Yahya Öztürk, Miraç Kandili mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘’Yüce Allah, peygamberlerini hak dinin doğruluğunu ispat edebilmeleri için “mucize” ile desteklemiş olup, Miraç olayı da Hz. Peygamber’in (s.a.s) büyük mucizelerindendir. Hz. Peygamber’in (s.a.s) gecenin bir vaktinde Mescid-i Haram’dan alınarak Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya götürülüşü Miraç olayının dünyada yaşanan bölümüdür ki, buna “İsra: Gece yolculuğu” adı verilir. Hz. Peygamber (s.a.s) miracın başlangıç yeri olan Mescid-i Aksâ’dan bir binekle yedi kat gökleri aşarak Allah’ın katına yükseldi. Allahü Teala, o yüce makamdan Hz. Peygamber (s.a.s) ile birlikte, ümmetine üç büyük hediye gönderdi: 1. Allah’a ortak koşmadan ölen her Müslüman’ın cennete gireceği müjdesi, 2. Beş vakit namaz, 3. Bakara suresinin son iki ayeti.

YERYÜZÜNDEKİ İKİNCİ MESCİT “MESCİD-İ AKSA”

Mescid-i Aksâ, yeryüzünde Mescid-i Haram’dan sonra yapılmış ikinci mescit olarak ifade edilmiştir. Onun bulunduğu şehir Kudüs ise Miraç şehridir. Kur’an-ı Kerim, Mescid-i Aksâ için “… etrafını mübarek kıldık” (İsra, 1) buyurmuştur ve tüm Filistin bölgesi Mescid-i Aksâ’nın etrafıdır. Dolayısıyla Müslümanlar için sadece Kudüs değil, Siyonist İsrail’in işgal ettiği tüm Filistin toprakları da mübarektir ve işgalden kurtulmasını beklemektedir.

SOLOTÜRK Isparta'da gösteri uçuşu gerçekleştirecek SOLOTÜRK Isparta'da gösteri uçuşu gerçekleştirecek

KUDÜS’E ÖZGÜRLÜK BORCUMUZ VAR

Bugün Müslümanların Kudüs’e özgürlük borcu vardır. Kudüs sevilmeden insanlığa girilemez. Tutsak Kudüs’e borcumuz, Kudüs’ü savunmak, özgürlüğüne kavuşturmaktır. Kudüs’ü sevdirmek ve Kudüs ve

Mescid-i Aksâ sevdalı bir nesil yetiştirmek gerekir. Mescid-i Aksâ’ya sahip çıkmak yalnız Filistinlilerin görevi değil; tüm İslam âleminin inanç ve beka meselesidir. Hatta insanlığın onur mücadelesidir.

MİRAÇ BİZE NELER ÖĞRETMELİDİR?

Miraç olayını akılla idrak etmek mümkün olmayıp, o ancak imanla anlaşılır. Allah’ın sonsuz gücüne iman edilirse perdeler açılır; Miracın olağanüstülüğü (mucizevî yönü) ortaya çıkar. Miraçla, yüce Rabbimiz, Efendimizi (s.a.s) melekût âlemine götürerek sonsuz gücünün delil ve işaretlerini apaçık göstermiştir. İslam dünyası her Miraç gecesini büyük bir fırsat bilmelidir.  Mescid-i Aksâ ve Kudüs’ü dert edinmeden Miraç gecesi ihya edilemez. Miraç gecesi, Kudüs ve Mescid-i Aksâ’ya karşı sorumluluk şuurumuzu keskinleştirmeli ve kutsal toprakların bugünkü hali hepimizi rahatsız etmelidir. Hz. Ömer’deki (r.a) Kudüs duyarlılığı, Selâhattin Eyyubi’deki Kudüs kararlılığı hayatımıza hâkim olmalı ve bu anlayışla İsrâ ve Miraç yâd edilmelidir. 

MÜ’MİN MİRAÇSIZ, MİRAÇ MESCİD-İ AKSA’SIZ OLMAZ

Hazreti İbrahim’in Kabe’yi inşa ederken tevhid, birlik, kardeşlik ve Allah’a kulluk için yaptığı çağrı, bu Miraç gecesinde Mescid-i Aksâ için ümmet, özgürlük, diriliş ve dayanışma şuuruna dönüşmelidir. Unutulmamalıdır ki; mü’min miraçsız, miraç Mescid-i Aksâ’sız olmaz.

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve gönül coğrafyamızda yaşayan kardeşlerimizin Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek gecenin kan, gözyaşı ve zulüm altında inleyen Müslümanların ve Mescid-i Aksâ’nın işgalden kurtulmasına vesile olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Başta Sav halkımın olmak üzere tüm islam aleminin Miraç kandilini kutlarım.''