Çünür Mahallesi’ndeki yeni otogarda önceki gün ilk otobüs seferleri gerçekleştirildi. İlk seferlerin gerçekleştiği yeni otogarda dün de resmi açılış töreni yapıldı.

Mehteran gösterisi ile başlayan törene Vali Aydın Baruş, AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve eşi Şadiye Başdeğirmen, AK Parti İl Başkanı Furkan Cem Er, MHP İl Başkanı Önder Topçu, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Ertuğrul, ITSO Başkanı Metin Çelik, Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan otogar esnafından Musa Macit, Isparta’ya uzun yıllar hizmet verecek bir otogar kazandırıldığını söyledi. Macit, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yeni otogarın hizmete sunulması noktasında kendileriyle toplantı yaptığını ve istedikleri ve talepleri doğrultusunda otogarın bugün modern bir şekle getirildiğini söyledi. Macit, “Otogarımız istediğimiz şekliyle yapıldı. Isparta’mız çok güzel bir otogar kazandı. Buranın yapımı için başkanımız çok büyük bir özveri gösterdi. Buraya Çünür Mahallesinin de bir yaşam merkezi olarak bakıyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Ardından Çünür Mahallesi Muhtarı Hasan Derebek tarafından Başkan Başdeğirmen’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Verdikleri bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, eski otogarın şehrin ortasında kaldığını ifade etti. Hiçbir yatırım yarım kalmayacak yönünde verdikleri söz olduğunu ve bugün de yeni otogarın faaliyete sunulduğunu aktaran Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Yarım kalan yatırımları tamamlayarak buraya kadar geldik ve yeni otogarı açmaktan son derece memnun olduk. Mevcut eski otogarımız şehrin içinde kaldı, trafikte zorlanılıyordu. Öncelikle yeni otogar alanımızı faaliyete geçirdik, buranın faaliyete geçirilmesine katkı sunan belediye meclisi üyelerime, personelime emek veren herkese teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

Yeni otogarın hazırlanmadan önce hem otobüs işletmecileriyle hem de esnafla bir araya geldiklerini ve projenin kendilerinin istedikleri şekilde değiştirilerek hayata geçirildiğinden bahseden Başkan Başdeğirmen, “Esnafımızın istediği şekilde burayı düzenledik. Sonucunda da esnafımız memnun oldu. Herkes çok mutlu. Yaptığımız işin kabul görmesi çok önemli” derken, boşaltılan otogarın yeriyle ilgili de hayata geçirecekleri projeye ilişkin bilgiler verdi.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, boşalan otogar alanının bulunduğu bölgede yeraltı 3 katlı otopark ve üzerinde de 2 bin öğrencinin ders çalışabileceği bir kütüphane ile etkileşim merkezi yapılacağını açıkladı. Başdeğirmen, “Böcüzade Parkı ile birleştirerek toplam 86 bin metrekarelik alanda meydan düzenlemesi ve yaşam merkezi yapacağız. Vatandaşımızın rahat nefes alabileceği meydanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu dönemimizde Isparta’da 3-4 tane büyük meydan oluşacaktır. Otogar alanımızdaki otopark kısmı 30 bin metrekare, bu alanda da her türlü etkinliği yapma imkânımız olacaktır. Isparta’mıza hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Eğirdir'de El Bombaları Bulundu Eğirdir'de El Bombaları Bulundu

Parti olarak kendilerinden önce başlayan hiçbir eseri yarım bırakmayacaklarının sözünü verdiklerini belirten AK Parti İl Başkanı Furkan Cem Er de “Yeni otogarın açılışını sağladık” dedi. Er, “1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul belediye  başkanlığını kazandığı bahar bir çiçekle başlar dediği siyasi partinin temsilcileri olarak bugünde Isparta’da bu bahar rüzgarının Şükrü Başdeğirmen ile AK Parti belediyeciliğiyle hizmet olarak devam ettiğini görüyoruz” dedi.

AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, tıpkı ITKM’de olduğu gibi yeni otogarı açmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarına dikkat çekti. Milletvekili Gökgöz, “Cenab-ı Allah’a şükürler olsun ki bu da bize nasip oldu. Vatandaşlarımızın verdikleri oyları boş çıkarmayacağımızı ifade ettik. İşimiz hizmet gücümüz millet dedik. Bugün de Isparta’mıza gelenlerin ilk karşılandıkları yeri sizlerle birlikte açmanın onurunu gururunu yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Şehrin içerisinde kalan otogarın günümüz şartlarına cevap vermediğini söyleyen Isparta Valisi Aydın Baruş, “Yeni yapılan otogarla Isparta hem misafirlerini güzel bir şekilde ağırlayacak hem de vatandaşlarına yaşam merkezi sunmanın gururunu yaşayacak” dedi. Vali Baruş, “Isparta her yıl dışarıdan misafir ağırlayan bir il. Modern bir otogara çok ihtiyacımız vardı. Şehir içinde kalmış otogar bu ihtiyaca cevap veremez hale gelmişti, oradaki esnafımız da bu durumdan mustaripti. Yeni yapılan yatırımla Isparta hem misafirlerini güzel bir şekilde ağırlayacak hem de vatandaşlarına bir yaşam merkezi sunmanın gururunu yaşayacak. Bir otogarı, bir sanayi sitesini şehir dışına taşımak çok önemli problemler doğurur. Önemli olan bu problemi hemşehrisiyle vatandaşıyla birlikte anlaşarak uzlaşarak aşmak. İşte belediye başkanımız bunu başarmış. Bu nedenle belediye başkanımızı tebrik ediyoruz. Esnafımızı mağdur etmeden vatandaşlarımıza olumsuzluğa neden olmadan bu problemi çözmüşler. Eski otogarın bulunduğu alanın hem otopark hem kütüphane hem de bir meydan olarak kullanılacak olması Isparta için çok güzel bir tasarım. Bu tesiste esnafımıza bol kazançlar diliyorum, hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından dua edildi, yeni otogarın açılış kurdelesi kesildi. Yapılan açılış töreninin ardından protokol üyeleri yazıhane ve işletmeleri ziyaret ederek, yeni otogarın hayırlı olması temennisinde bulundular.

Belediye Bülten