Başkan Başdeğirmen’ in kafasındaki hedef: Isparta’mızı geleceğin (daha da) yaşanabilir şehri yapmak. Başdeğirmen’i n mücadelesi; Isparta’mızı Avrupa kentlerine benzer, tüm halkımızın, çocukların, gençlerimizin, esnafımızın, tüccarımızın, sanayicimizin, üreticimizin memnun olduğu çok yönlü bir şehir yaratma sevdası tüm güzellikleriyle devam etmekte.

Şehrimiz Isparta’mızın unutulmaya yüz tutmuş Allah vergisi “seçkin gül şehri” özelliği yeniden öne çıkarıldı. Geçtiğimiz günlerde üç gün süren Uluslararası Isparta Gül Festivali’ kazasız belasız başarıyla sergilendi. Üç günlük festivalin zaman yelpazesi bir hafta sürdü.  

Isparta’mızda kültürel, ticari anlamda tam amacına ulaştı diyebiliriz.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Uluslararası Isparta Gül Festivali’nin yerli ve dışardan çok sayıda Isparta sevdalılarının ağırladığını belirten konuşmaları takip ettik. Bu durumdan bizler de bir Ispartalı olarak gururlandık. Yediden yetmişe her bir insanımızın bu durumdan mutlu olduğunu söylemek abartı sayılmamalıdır. Bilhassa Covid19’un korkunç etkisinden sonra Şükürler olsun ki Isparta esnafı Gül Festivali hareketliliğinden sonra bir içten nefes aldı diyebiliriz.

                                                              ***

Isparta’ mızın Allah vergisi Gül’ ü, gülcülüğü tüm dünyaya yeniden tanıtıldı.                              

Sigaraya Yeni Zam Geliyor Sigaraya Yeni Zam Geliyor

Tüm Avrupa’da yaşayan yurttaşlarımızın gözü kulağı Gül festivalindeydi. Yine Yunanistan’ın Atina, Serez, Kozani, Selanik, Adalar denizinde (Ege) yaşayan Isparta, Burdur, Eğirdir Nis, Barla, Uluborlu, Avşar, Gönen’de yaşayan Osmanlı Rum torunları Kanal 32’den, internet gazetelerinden Gül festivalini uzaklardan izlediler.

Gül Festivali’ ni bütünleyen, anlam kazandıran, saygıdeğer Başkan Şükrü Başdeğirmen’ in hizmetlerinden olan eserleri yerli, dıştan gelen misafirlerce gezildi. Isparta’ mızın isminin belleklerde gittikçe gelişen kalıcı güzelliği davetlilerin belleklerinde yer buldu.

 Özellikle daha da gözden kaçmayan, şehirlerin hizmet seviyesini yücelten alt yapı, görsel çevredeki belediyenin mimari yenilikleri misafirlerce tanındı, görüldü.                                                        

Dere Bezirgân Andık deresi mesire alanı, şelale alanı, Gökçay, Cam Seyir izleme platformu gibi insanımızın duygularına hitap eden, ekonomik çarkın daha da dönmesini sağlayan hizmetler misafirler için yıllarca dostlarına anlatabileceklerini anlar oldu.

                                                               ***

Isparta’ mızın binlerce yıllık tarihi, geleneksel halk kültürü, doğal güzellikleri ortada.

“Uluslararası Isparta Gül Festivali nedeniyle Başkan Başdeğirmen’ in, valiliğin öncülüğünde, tüm dünyaya tanıtılmaya başlanması bir büyük başlangıç, yenilik oldu.

Artık Isparta’mız başkan Şükrü Başdeğirmen ’in değimiyle:” geleceğin şehri “olma yoluna girmiştir. Bu durum sanayicimizin, tarımsal ürün üreticilerimizin, esnafımızın lehine yansımaya başladığını şimdiden görmekteyiz.

Isparta’mızın ticari, kültürel yönden ilerleyişindeki emekte, payda Isparta’daki iki üniversitemizin de olduğunu unutmamalıyız.

Isparta’ mızın gelecekte turizm kültürel, ticari tanıtımı bu topraklarda Allah vergisi Isparta Gülü’ müzün sayesinde olacağı gerçeği her zaman bütün güzelliğiyle ortada.

Bundan böyle Isparta’da yaşayan insanlar olarak şehrimize has Gül’ümüzün rengine bakarak, kokusunu ciğerlerimizin en kuytu yerine göndererek; Isparta’da yaşayanlar olarak geleceğe “umur” la bakmalıyız.

                                                                 ***

Tüm anlaşmazlıklarımızı bırakıp Isparta Gül’ ünün renginin verdiği güzellikle iyi ve iyi olmayan günlerimizde birlik beraberlik içinde geleceğe yeniden bakmanın günlerini yaşamamalıyız.

Her şekliyle yediden yetmişe, hepimiz olumsuzlukların üzerine gül şarkılarını mırıldanarak önümüze bakmanın doğru olacağıdır.

Festivaller bizlere bir şeyler doğru düşündürmelidir diyorum.

Gül’ün rengi bize bir şeyler söylemiyor mu?  Kızdığımızı zannettiğimiz insanların da elini sıkmak belki de bir başka ibadet şekli, sevap kazanma haildir diyorum.

Başkan Başdeğirmen’ in gönlünde yatan; Isparta Gül’ünün kokusunu tüm dünyaya yaymak! Uluslararası Gül Festivali nedeniyle Ispartalı insanımızın mutluluğu için, ticari kazanımı, tarihi yönünü, misafirperverliğini tanıtmaktır.

Bayram AYGUN/ 2024-Isparta

Editör: Özge Çelik