Süleyman Demirel Üniversitesi akademisyenlerince geliştirilen ürün, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent alarak üniversitemizin ilk ticarileşen ürünü oldu.

Yerli implantlarda kullanılacak ürün geliştirildi

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Türkaslan, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şule Sultan Uğur ve Doç. Dr. Banu Esencan Türkaslan tarafından yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde diş implantlarının yüzeyinde bakteri üremesine engel olan bir yüzey işlemi buluşu yapıldı. Geliştirilen ürün, yerli implantlarda kullanılarak hastalara fayda sağlayacak.

2019 yılında başlayan “Antibakteriyel dental implant ve abutment geliştirilmesi için yeni bir kaplama yöntemi” başlıklı tescilli patent, Rektörlük Makamında gerçekleştirilen anlaşma töreni ile yerli ve milli bir implant firması olan Proimtech Sağlık Ürünleri AŞ tarafından satın alındı.

Üniversitemizin ilk ticarileşen patenti olma özelliğini taşıyan ürün, diş eksikliği tedavilerinde kullanılan diş implant sektöründe diş hekimleri tarafından dental sektörde kullanılacak.

Yerli ve milli üretime katkı sağlıyoruz 

Beş yıldan bu yana gerçekleştirdikleri özverili çalışma ile ürünün patentini alarak ticarileşmesini sağlayan SDÜ’lü akademisyenler şunları söyledi: “5 yıldır yaptığımız bu bilimsel çalışma, üniversite-sanayi işbirliğine önemli katkılar sağlayacak. Yerli ve mili bir firmanın kullanımı ile ülkemize katkı sağlamanın ve Üniversitemizin ilk tescillenen patentinin buluşçuları olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Nisan Ayında Budanması Gereken 5 Bitki Nisan Ayında Budanması Gereken 5 Bitki

SDÜ Bülten