TORBA YASA İLE İŞ HAYATINDA YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR!

Isparta'da Yılın İlk 5 Ayında 2 Bin Üzerinde Konut Satışı Isparta'da Yılın İlk 5 Ayında 2 Bin Üzerinde Konut Satışı

Meclis'e sunulacak olan torba yasa, iş hayatında çeşitli önemli değişiklikleri içermekte. İşte, torba yasa kapsamında öne çıkan başlıca değişiklikler:

1. Kısa Çalışma Düzenlemesi: Torba yasada, kısa çalışma uygulamasından yararlanma şartları kolaylaştırılıyor. Son 3 yıl içinde 450 gün primi olan kişilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanabileceği ifade ediliyor, böylece daha geniş bir kesim kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

2. Sigorta Prim Teşviki Süresi Uzatılacak: 6111 kanun kodlu sigorta prim teşvikinin süresi iki yıl daha uzatılacak. Özellikle genç ve kadın istihdamını destekleyen bu teşvik, işverenlere avantajlar sunmaya devam edecek.

3. Asgari Ücret Desteği Artırılacak: Torba yasa ile asgari ücret desteği 700 TL'ye çıkarılıyor. İşverenlere, bir önceki yılın en düşük istihdam ettikleri kişi sayısının altına inmemeleri şartıyla destek sağlanacak.

4. İlave Emekli Zammı ve Emekli Aylığı Alt Sınırı Yükseltilecek: Emeklilere yönelik 5 puanlık ilave zam ve en düşük emekli aylığı miktarının 10.000 TL'ye çıkarılmasına dair düzenleme planlanıyor.

Torba yasası, iş dünyası ve çalışanlar üzerindeki etkileriyle birlikte yakından takip edilmeye devam edecek. Meclis'te görüşülecek olan torba yasa, ekonomik ve sosyal alanlarda önemli değişiklikleri içermekte.