Temmuz ayı için belirlenen artış oranlarının %3,5 olduğu açıklandı ve bu yeni oranlar araç sahipleri arasında belirsizlik yarattı.

Trafik sigortası prim artışlarının maliyet endeksine göre belirlendiğini belirten Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, yeni araç fiyatlarındaki artışın yanı sıra parça fiyatları ve onarım maliyetlerinin de hesaba katıldığını ifade etti. Bağcı, Temmuz ayı için %3,5 oranında bir artış yapıldığını, ancak sigorta şirketlerinin bu oranlara itiraz ettiğini ve daha yüksek artışlar talep ettiklerini belirtti.

Bağcı, iyi sürücülerin primlerinin kötü sürücüler tarafından finanse edildiğini ve bu durumun adaletsiz olduğunu vurguladı. Kötü sürücülerin daha fazla prim ödemesi ve iyi sürücülere indirim yapılması gerektiğini belirten Bağcı, sigorta şirketlerinin serbest tarifeye geçmesi ve primleri serbestçe belirlemesi gerektiğini savundu.

Altın Fiyatlarında Kurban Bayramı Öncesi Uyarılar Altın Fiyatlarında Kurban Bayramı Öncesi Uyarılar

Ayrıca, Bağcı, trafik kazalarının önlenmesi için daha fazla önlem alınması gerektiğini ve bu durumun sağlanamaması halinde fiyat serbestisi uygulamasının piyasada sıkıntılar yaratabileceğini ifade etti. İyi ve kötü sürücüler arasında %7'lik bir fark olduğunu belirten Bağcı, bu farkın azaltılması gerektiğini vurguladı.

Son olarak, bir araç sahibinin ortalama trafik sigortası bedelinin 9.560 TL olduğu ve kötü sürücülerin rehabilitasyona tabi tutulması gerektiği de belirtildi

Kaynak: HABER MERKEZİ