ITSO Başkanı Çelik’ten 23 Nisan mesajı ITSO Başkanı Çelik’ten 23 Nisan mesajı

İlçe merkezine 8 km uzaklıktaki Çaydere ormanlık bölgesinde tektonik kırıklar üzerinde oluşmuş, aktif bir mağaradır. Mağara içinden 778 l/sn debisinde güçlü bir kaynak çıkar. Mağara içinde büyük gölcükler, damlataş havuzları, damlataş birikmeleri, büyük çağlayanlar ve sifonlar bulunur.

Daha önce 6 km.sine kadar girilmiş olan Pınargözü Mağarası, 1991 yılında ulaşılan 12 km.lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun mağarası olarak kabul edilmiştir. Daha girişten itibaren 50 m.deki sifonu ve içindeki uzun sifonları tırmanılması gereken şelaleler ve travertenler nedeniyle gezilmesi zor bir mağaradır. Halen araştırılmasına ve haritalanmasına devam eden mağaraya’nın günümüzdeki ölçülen 16 km uzunluğu ve 600 metreden fazla olan derinliği ile Avrupa‘nın ve Türkiye’nin en uzun mağarasıdır. Aynı zamanda Dünya’nın en büyük yeraltı gölü mağarası olarak da bilinmektedir. Mağaranın içinde değişik büyüklüklerde gölcükler, şelaleler, damlataşı havuzları ve damlataş birikintileri geniş yer kaplamaktadır. Mağaranın, hem bilimsel hem de görsel açıdan potansiyeli oldukça büyüktür. 2015 Yılında Türk ve Rumen mağaracılar haritalama çalışmalarını birlikte yürütmüştür.

Mağara Kızıldağ Milli Parkı sınırlarındadır. 4-5 C ile suyu en soğuk mağaradır. Giriş ile ulaşılan son nokta arasındaki 720 m yükselti farkı ile aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek farkıdır. Mağara içinde soğuk ve sert bir rüzgar esmektedir..

Pinargozu Magarasi Gorsel