Türkiye’de araç sahiplerinin yıllık olarak gerçekleştirmesi gereken muayene işlemleriyle ilgili ücretlerde 2024 yılına özel güncellemeler yapıldı. İşte detaylar:

  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 927,60 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 1.821,60 TL
  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 2.462,40 TL

Muayene ücretlerine KDV dahil edilmiştir.

Muayene ücretlerinin ödenmesi konusunda ise şu bilgilere yer verildi:

REKLAM

2 Gündür Haber Alınamıyordu Cansız Bedeni Bulundu 2 Gündür Haber Alınamıyordu Cansız Bedeni Bulundu
  • Tüm istasyonlarda kredi kartı, banka kartı ve nakit olarak ödeme yapılabilmektedir.
  • Kredi kartı veya banka kartıyla yapılan işlemlerde, hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli ödeme tutarına eklenmektedir.

Ayrıca, 2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil ediliyor.

Muayene raporu sonucunda “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmayacak.

Ücretsiz muayene tekrarı hakkı ise bir önceki ücretli muayene tarihinden itibaren 1 ay içinde, Türkiye genelinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda geçerlidir. Her bir ücretli muayene için bir muayene tekrarı hakkı bulunuyor. Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar, Türkiye genelinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda bir ay içerisinde ücretsiz olarak muayene tekrarını yaptırabilirler. Ancak, muayene tekrarı yapılmamış veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmemiş araçlardan muayene ücreti tam olarak alınıyor.

Araç sahipleri, muayene sürelerini ve gerekli belgeleri kontrol etmeyi ihmal etmemelidirler. Bu bilgiler, araç sahiplerinin dikkatine sunulmuştur. Güncel ve detaylı bilgiler için ilgili resmi kurumların duyuruları ve bilgilendirme platformları takip edilmelidir."ifadeleri kulllandıldı.

Haber Merkezi