Artan dolandırıcılık olaylarıyla ilgili vatandaşlara önemli uyarılar gelmeye devam ediyor. Hukukçular, vatandaşlara e-Devlet üzerinden adlarına kayıtlı şirket ya da hat olup olmadığını kontrol etmeleri uyarısında bulundu. Terör olayında isminiz çıkmasa bile borcunuz çıkabilir. 

Dolandırıcılar internet tarayıcısına kaydettiğiniz bilgilerle adeta sizin hayatınızı çalabiliyorlar. Saldırganlar artık internet sitelerine kaydolan kullanıcı adı ve şifrelerle tüm kişisel verileri neredeyse tek tıkla ele geçirebiliyorlar. Uzmanlar tarayıcılara bilgilerinizi kaydetmemenizi ve e-devlet'ten adınıza açılmış şirket ya da hat olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyorlar.

Kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi yoluyla açılan cep telefonu hattı ya da kurulan şirketlerin, dolandırıcılık olaylarının yanı sıra terör eylemlerinde de kullanılabileceğine dikkati çeken hukukçular, vatandaşlara e-Devlet üzerinden adlarına kayıtlı şirket ya da hat olup olmadığını kontrol etmeleri uyarısında bulundu.

Bilgiç’ten IGC Soner Toros Basın Merkezi ziyareti Bilgiç’ten IGC Soner Toros Basın Merkezi ziyareti

Hukukçular, kişisel verilerin yasa dışı kullanımıyla sıklıkla karşılaşıldığına işaret ederek, bu konuda yapılması gerekenleri anlattı.

E-Devlet şirket kurma engelleme nasıl yapılır? Kimlik numarasına kısıtlama nedir?

e-Devlet Kapısı'nda yer alan hizmetle vatandaşlar, kimlik numaralarına kısıt koyarak, iradeleri dışında şirket ortağı veya yetkilisi yapılmalarını engelleyebiliyor.

Kaybolan ya da çalınan kimlikleri kullanarak pek çok kişi adına sahte şirket açan dolandırıcılar, yüzlerce kişiyi mağdur ederek yüksek meblağlı borçlarla karşı karşıya bıraktı.

e-Devlet'te yer alan bir hizmet ile dolandırıcıların sahte şirket tuzağından korunmak mümkün. Vatandaşlar, 'kimlik numarasına kısıtlama koyabilme hizmeti' ile dolandırıcılardan korunabiliyor.

Kimlik numaralarına kısıtlama koymak isteyen vatandaşların, e-Devlet üzerinden ortak ve yetkili olunmasına yönelik kısıtlama işlemlerini seçmesi gerekiyor. Bu aşamadan sonra yeni başvuru butonuna basılıyor. Açılan ekranda kısıtlama getirmek istenilen "ortak ya da yetkili" seçeneklerinin seçilmesiyle, bir şirkete ortak veya yetkili olunması engelleniyor.