Ispartalı Galericilere Göre Otomobilde 10 Yaş Üstü Daha Çok Satılıyor Ispartalı Galericilere Göre Otomobilde 10 Yaş Üstü Daha Çok Satılıyor

Gülyağı, parfüm, kozmetik ve tıp sanayilerinin temel maddelerinden biri olduğu gibi, aromaterapi ile fitoterapide kullanılan ürünlerin de en değerlisi. Dünya gülyağı ihtiyacının yüzde 65’ini karşılayan Isparta’da  bu değerli ürün, Ticaret Borsası’nın başvurusuyla   2019’da coğrafi işaret olarak tescil edilmişti. 
Gülyağı için Borsa bu kez  AB coğrafi işareti almak  için başvuru yaptı. Coğrafi işaret almak için şu anda yazışmalar devam ediyor. Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin  ‘Bunu da inşallah yakın bir tarihte alacağız.  Şu anda AB’den coğrafi işaret alan 21 ürün var. Gülyağını da 22’inci ürün olarak almak istiyoruz’ dedi. 
COĞRAFİ İŞARET NEDİR? 
Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler, menşe adı ya da mahreç işareti olarak tescil edilir. Gıda, tarım, maden, el sanatları, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi