Bu durum, konut alanların parasını resmen eritiyor.

Ülke genelinde konut fiyatları mart ayında, hem aylık hem de yıllık bazda düşüş gösterdi. Ortalama metrekare fiyatı 27 bin 816 TL'ye gerileyen Türkiye genelinde, İstanbul, Ankara ve İzmir'de fiyatlar sırasıyla yüzde 41,3, yüzde 58,6 ve yüzde 45,6 oranında azaldı. Bu düşüş eğilimi, konutun yatırım aracı olarak tercih edilme oranını giderek azaltıyor.

Kiralık konut piyasası da benzer bir düşüş trendi gösteriyor. Ülke genelinde reel kira fiyatları yıllık bazda yüzde 8 gerileyerek, kiracılar için olumlu, yatırımcılar için ise olumsuz bir tablo ortaya koyuyor. İstanbul'da ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 192,3 TL olurken, Ankara'da 139,4 TL, İzmir'de ise 168 TL olarak kaydedildi. Ancak, Ankara ve İzmir'de kira artış oranları yüzde 6,7 ve yüzde 7,1 gibi daha yüksek seyretse de, bu artışlar enflasyon karşısında yetersiz kalıyor.

Pazar Esnafından Şaşırtan Hareket Domatesleri Ücretsiz Dağıttı Pazar Esnafından Şaşırtan Hareket Domatesleri Ücretsiz Dağıttı

Bu veriler, Türkiye'deki konut piyasasının mevcut zorluklarla baş etmekte olduğunu ve yatırımcılar için risklerin arttığını gösteriyor.

Haber Merkezi